Домой Polish — mix Wielka Brytania rozpoczyna proces wychodzenia z Unii

Wielka Brytania rozpoczyna proces wychodzenia z Unii

575
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Na środę 29 marca brytyjska premier Theresa May zaplanowała formalne rozpoczęcie dwuletniego okresu negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przeddzień uruchomienia procedury szczegóły przyszłego porozumienia są wciąż
Po dziewięciu miesiącach i sześciu dniach od ubiegłorocznego referendum ws. opuszczenia UE, szefowa rządu wyśle w środę do Brukseli oficjalny list notyfikujący o planowanym wyjściu ze Wspólnoty. 13 marca Izba Gmin i Izba Lordów przyjęły ustawę autoryzującą rząd w Londynie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Według informacji PAP May ogłosi uruchomienie procedury opisanej w art. 50 traktatu lizbońskiego podczas oświadczenia przed Izbą Gmin, tuż po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem innych posłów, ok. godz. 12.40 brytyjskiego czasu (godz. 13.40 czasu polskiego).
W ciągu 48 godzin w imieniu Unii Europejskiej odpowie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W ubiegłym tygodniu zwołał on na 29 kwietnia szczyt 27 państw członkowskich (bez Wielkiej Brytanii), który jednogłośnie powinien przyjąć ogólne wytyczne dotyczące negocjacji.
Następnie Komisja Europejska przygotuje mandat do dalszych negocjacji, który będzie musiał zostać przyjęty przez Radę Unii Europejskiej. Jak ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Centre for European Reform Charles Grant, realnego początku negocjacji należy spodziewać się najwcześniej w czerwcu.
«We Francji będzie już wtedy rządził nowy gabinet. Niemieckie wybory są jednak dopiero we wrześniu — więc najtrudniejsze tematy będą musiały poczekać, aż tam powstanie nowy rząd» — zastrzegł.
Grant dodał, że w pierwszej kolejności należy się spodziewać poruszenia trudnego tematu brytyjskich wpłat do budżetu Unii Europejskiej (według szacunków UE rząd w Londynie będzie musiał wpłacić nawet do 50 miliardów euro w ramach tzw. finalnego rozliczenia) i kwestii zagwarantowania praw trzech milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Dopiero na drugim etapie negocjatorzy zaczną rozmawiać o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, w tym ewentualnym przyszłym porozumieniu o wolnym handlu.
Mimo że od ubiegłorocznego referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu ze Wspólnoty, minęło już ponad dziewięć miesięcy, brytyjski rząd rozpocznie negocjacje z wieloma znakami zapytania.
Jeszcze we wtorek szkocki parlament będzie głosował nad wnioskiem autonomicznego rządu w Edynburgu dotyczącym drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa. Szkocka premier Nicola Sturgeon podkreślała, że chciałaby, aby do plebiscytu doszło jesienią 2018 lub wiosną 2019 roku. Jako że Downing Street zapowiedziało, iż «to nie jest właściwy moment» na kolejne głosowanie, można spodziewać się narastającej presji politycznej na rozwiązanie tego kryzysu.

Similarity rank: 4.2
Sentiment rank: 2