Домой Polish — mix Aktywny dzień prezydenta: do życia została powołana Polska Agencja Antydopingowa

Aktywny dzień prezydenta: do życia została powołana Polska Agencja Antydopingowa

207
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Andrzej Duda podpisał ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie, oraz zmiany w prawie, które ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich i od poło…
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie, która m.in. powołuje do życia Polską Agencję Antydopingową (POLADA) , a w skrajnych przypadkach wprowadza odpowiedzialność karną.
Ustawa zaostrza w stosunku do wcześniej obowiązującego prawa odpowiedzialność za doping, nie tylko za jego stosowanie. Nowe prawo w skrajnych przypadkach wprowadza odpowiedzialność karną. Przewiduje, że osoba, której zostanie udowodnione podanie małoletniemu zabronionej substancji, podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Tak samo odpowiadać może ten, kto podawał zabroniony środek zawodnikowi bez jego wiedzy lub wprowadził go na polski rynek. Karze podlegać będzie także osoba, której zostanie udowodnione prowadzenie obrotu niedozwolonymi w sporcie substancjami.
Zgodnie z zapisami ustawy, powstanie Polska Agencja Antydopingowa, czyli podmiot wyspecjalizowany w zwalczaniu dopingu. Agencja będzie uprawniona do ustanawiania i realizacji reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie. Ustawa wprowadza przepisy dotyczące współpracy i wymiany informacji między POLADA a Policją, Służbą Celną, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową i prokuraturą oraz — w zakresie, w jakim doping stanowi zagadnienie zdrowia publicznego — z ministrem zdrowia.
Agencja otrzymała szerokie uprawnienia. Będzie m.in. miała możliwość prowadzenia kontroli antydopingowych w czasie zawodów oraz poza nimi. Będą je przeprowadzać licencjonowani kontrolerzy, którzy podczas pełnienia obowiązków służbowych mogą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
Przy agencji będzie działał Panel Dyscyplinarny orzekający o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Panel będzie orzekał w pierwszej i drugiej instancji.
POLADA będzie mogła we współpracy z innymi służbami prowadzić własne dochodzenia w sprawach dopingowych, a w tym celu zostanie utworzony pion śledczy agencji.
Podpisaną przez Prezydenta RP ustawę Sejm przyjął 21 kwietnia jednomyślnie, za było 434 posłów.
Dziś również Andrzej Duda podpisał zmiany w prawie, które ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich i od połowy 2018 r. eliminują z obiegu zwolnienia papierowe. O podpisaniu ustawy poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP podało, że wśród podpisanych w poniedziałek ustaw znalazła się nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zwolnienia w formie elektronicznej wystawiane są od początku 2016 r. Obecnie muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny, a koszty jego zakupu obciążają lekarza; bezpłatny profil ePUAP w ocenie samych lekarzy jest zbyt czasochłonny i skomplikowany w obsłudze — uzasadniał zmiany resort rodziny i pracy, który opracował nowelizację.
Po wejściu zmian w życie będzie można uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych ZUS, co będzie bezpłatne i prostsze. Na profilu lekarza w ZUS Zakład udostępni dane ubezpieczonych, gromadzone w swoich rejestrach, a dane samego wystawiającego pobierze z własnego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień.
Nowy sposób uwierzytelniania będzie można stosować również do wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarzy orzeczników ZUS o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku oraz wniosków w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.
W Polsce przeważa liczba krótkookresowych zwolnień lekarskich, jeśli są one wystawiane w wersji papierowej, ZUS nie jest w stanie dokonać kontroli prawidłowości ich wystawienia — uzasadniał sens zmian resort rodziny i pracy. By ZUS miał czas wezwać ubezpieczonego do lekarza orzecznika, musi mieć szybki dostęp do informacji o wystawionym zwolnieniu — taki dostęp zapewnia właśnie zwolnienie wystawione w formie elektronicznej — tłumaczył wiceminister.
Według resortu, z 23 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy do tej pory przestawiło się na formę elektroniczną wystawiania zwolnień mniej niż 3 proc.
Ustawa wejdzie w życie 1 grudnia 2017 r. z wyjątkiem artykułów wykluczających wystawianie papierowych zwolnień — one będą obowiązywały od 1 lipca 2018 r.

Continue reading...