Домой Polish — mix KE pisze do polskiego rządu ws. wieku emerytalnego

KE pisze do polskiego rządu ws. wieku emerytalnego

248
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Komisja Europejska wysłała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co jej zdaniem jest formą dyskryminacji. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego kobi
To wspólny list komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen oraz komisarz ds. równości płci Very Jourovej. «List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Claude’a Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę» — powiedziało PAP źródło w KE. Dodało, że KE oczekuje odpowiedzi od polskiego rządu na ten list.
Źródło podkreśliło, że ta sprawa nie dotyczy tylko różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w ustawie o sądach powszechnych, w której ten zapis jest «również dyskryminujący» i z tego powodu KE rozpoczęła procedurę o naruszeniu unijnego prawa.
«Sprawa dotyczy reformy całego systemu emerytalnego w Polsce. Polskie władze wprowadziły wiek emerytalny na poziomie sprzed reformy z 2012 r. i system emerytalny stał się dyskryminujący. Informujemy, że jest to niezgodne z prawem UE i prosimy o wyjaśnienia. Najpierw staramy się podjąć dialog z jakimkolwiek państwem, zanim uruchomimy jakąkolwiek procedurę prawna, jeśli jest to uzasadnione» — zaznaczyło źródło w Komisji.
Na pytanie PAP o treść listu źródło odwołało się do piątkowego oświadczenia KE w tej sprawie.
Rzeczniczka KE Mina Andreewa podkreśliła w piątek, że polska ustawa z 2012 roku wprowadziła stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę. «Równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Od 1979 roku mamy zasady, których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o ochronę społeczną. Włącza się w to wiek emerytalny» — zaznaczyła.
Jak dodała Andreewa, kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku. Dodała, że odwrócenie tego trendu i «wprowadzenie na nowo dyskryminacji», jak w przypadku Polski i jej prawa dotyczącego emerytur, nie jest «w duchu europejskiego prawa».
«Wszystkie kraje członkowskie, które ciągle mają zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, a jest ich niewiele, muszą podejmować kroki w stronę równego traktowania» — powiedziała rzeczniczka KE.

Continue reading...