Домой Polish — mix Kolejne ataki zachodnich polityków na Polskę

Kolejne ataki zachodnich polityków na Polskę

343
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

W Belinie kanclerz Angela Merkel spotkała się z szefem Komisji Europejskiej. Według zapowiedzi szefowej niemieckiego rządu, podczas spotkania omawiana była między innymi kwestia praworządności w Polsce.
W Belinie kanclerz Angela Merkel spotkała się z szefem Komisji Europejskiej. Według zapowiedzi szefowej niemieckiego rządu, podczas spotkania omawiana była między innymi kwestia praworządności w Polsce.
Rozmowa Angeli Merkel z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem miała charakter poufny, co przyznał rzecznik Komisji Margaritis Schinas.
Jednym z tematów była sytuacja w Polsce i ocena zmian wprowadzanych między innymi w sądownictwie. To ważne spotkanie – ocenił prof. Mieczysław Ryba.
Chociaż po spotkaniu Juncker-Merkel nie zaplanowano konferencji, to głos na temat Polski zabrał szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.
Polska staje się celem coraz bardziej ostrych ataków niektórych zachodnich polityków. W ten kontekst wpisują się działania Komisji Europejskiej, która uruchamia wobec naszego kraju procedurę naruszenia praworządności – zaznaczył dr Aleksander Kozicki, politolog.
Tymczasem opozycja krytykuje nie zachodnie naciski na Polskę, tylko nasze władze. Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że Polsce grożą dotkliwe sankcje za łamanie prawa UE, będące konsekwencją procedur o naruszenie przepisów m.in. w sprawie Puszczy Białowieskiej czy noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych. Mogą one iść nawet w miliony euro dziennie.
Polska akceptuje treść traktatów unijnych, które współtworzyła. Jednak ich obecna interpretacja jest dla nas nie do przyjęcia – zaznaczył wiceminister MSZ Konrad Szymański.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poparł też stanowisko władz Francji w sprawie wynagradzania pracowników delegowanych. Dyrektywa odnosi się do osób oddelegowanych przez swego pracodawcę do pracy w innym państwie unijnym. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej osoby pracujące w tym samym miejscu miałyby być w zasadzie tak samo wynagradzane w celu wyeliminowania konkurencji płacowej, określanej także jako dumping płacowy. Przeciwnikami wprowadzania zmian do dyrektywy są Polska i niektóre inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej, widzące w tym zagrożenie dla własnych firm, zwłaszcza w sektorze transportowym.
TV Trwam News/RIRM

Continue reading...