Домой Polish — mix Rejon wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła wyłączony z eksploatacji

Rejon wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła wyłączony z eksploatacji

373
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Ściana wydobywcza kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie w niedzielę rano doszło do silnego wstrząsu, został wyłączony z eksploatacji. Pozostałe ściany kopalni pracują normalnie. Podczas wstrząsu niegroźnie poszkodowanych zostało pięciu górników.
Około dziewiątej rano, gdy doszło do wstrząsu, w zagrożonym rejonie — 665 m pod ziemią — pracowało 21 górników. Nie prowadzono wydobycia węgla — górnicy konserwowali maszyny i urządzenia w rejonie jednej ze ścian wydobywczych. Po wstrząsie wszyscy bezpiecznie wyjechali na powierzchnię.
Jak poinformował rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski, pięciu górników odniosło obrażenia — są to głównie tzw. urazy komunikacyjne, czyli stłuczenia i otarcia. Poszkodowani trafili do szpitali w Katowicach, Tychach i Mysłowicach. Nie było potrzeby wykorzystania śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, profilaktycznie wezwanych do kopalni po wstrząsie.
Na razie nie wiadomo, jak duże szkody w podziemnych wyrobiskach mógł spowodować wstrząs. Aby to sprawdzić, w rejonie wstrząsu przeprowadzona będzie wizja lokalna. Dojdzie do niej prawdopodobnie w poniedziałek — gdy tylko pozwolą na to warunki. Z reguły należy odczekać jakiś czas przed wejściem do zagrożonego rejonu z powodu niebezpieczeństwa wystąpienia tzw. wstrząsów wtórnych.
Jeżeli okaże się, że w wyrobiskach nastąpiły deformacje lub innego typu uszkodzenia, wstrząs zostanie zakwalifikowany jako tąpnięcie. Na razie nie ma zgłoszeń o ewentualnych uszkodzeniach na powierzchni, choć wstrząs odczuli mieszkańcy Mysłowic i okolic — nadzór górniczy odebrał kilka sygnałów w tej sprawie.
Ze wstępnych informacji wynika, że wstrząs — choć zaliczany do wysokoenergetycznych — nie należał do tych najsilniejszych, jakie występują w śląskich kopalniach. Z informacji Polskiej Grupy Górniczej wynika, że energia wstrząsu odpowiada niespełna 2,4 stopnia w popularnej skali Richtera. Wcześniej — na podstawie szacunków nadzoru górniczego — oceniano, że może to być nawet 2,9 stopnia.
Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa obecny przestój ściany wydobywczej po niedzielnym wstrząsie oraz na ile znacząco wpłynie to na tegoroczny poziom wydobycia węgla w Polskiej Grupie Górniczej. Pozostałe ściany kopalni Mysłowice-Wesoła będą pracować normalnie.

Continue reading...