Home Polish Polish — mix Plany MON na 2017 rok

Plany MON na 2017 rok

426
0
SHARE

NewsHubW dniu 18 stycznia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka przedstawił plany MON na ten rok. Okazją do tego było spotkanie Pani Premier z w/w ministrami w ramach tzw. przeglądu resortów. Szef resortu obrony zapowiedział kontynuację procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, w tym m.in.: zawarcie w 2017 roku kontraktów na dostawę systemu obrony powietrznej kr. Wisła i nowych okrętów podwodnych kr. Wisła, dostawę 16 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej oraz analizy dotyczące pozyskania kolejnych samolotów F-16. Priorytetem MON ma być także dalsze tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, realizacja postanowień szczytu NATO, jak również reforma systemu kierowania i dowodzenia polską armią.
Konferencja “Rok nowych zadań”. Fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Na wstępie swojego wystąpienia minister Macierewicz przypomniał sukcesy związane z modernizacją techniczną polskiej armii w 2016 roku, podkreślając pełną realizację (na poziomie 99,9%) budżetu MON zaplanowaną na ten cel.
Przechodząc do planów na ten rok szef MON stwierdził, że „skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową. Zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem Wisła, ale także na obronie cybernetycznej. Na obronę cybernetyczną zostanie przekazany ponad miliard złotych. Skupimy się również na kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne. To są nasze główne kierunki, poza powtarzam raz jeszcze obroną przeciwrakietową, która poza programem Wisła obejmuje także program Homar ”.
Minister zapowiedział także analizy dotyczące możliwości pozyskania kolejnych samolotów wielozadaniowych F-16 twierdząc, że „w zależności od przebiegu negocjacji o których teraz myślimy, być może [nastąpi – red.] wzmocnienie możliwości naszej floty powietrznej, a dokładniej samolotów F-16, ta sprawa jest obecnie w trakcie analiz ”. W temacie samolotów F-16 warto także zwrócić uwagę na słowa cytowane dziś przez Polską Agencję Prasową. Minister Macierewicz miał powiedzieć, że ” rozpatrujemy propozycje, jakie zostały nam złożone i nie wykluczamy nabycia większej ilości F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską. Istnieje możliwość, także na skutek zmian w programach zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych, że powstanie realna szansa na nabycie większej ilości także nowych F-16. ”
Kolejnym temat który poruszył szef MON dotyczył dyslokacji wojsk sojuszniczych na terenie Polski. „Ważnym, głównym zadaniem, które stoi przed nami jest przede wszystkim realizacja postanowień zarówno szczytu NATO, jak i umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej dyslokacji i obecności wojsk sojuszniczych na terenie Rzeczpospolitej. Wojska zostaną dyslokowane na obszarze zachodniej części kraju – od Żagania aż po Drawsko Pomorskie, a także na wschodniej części kraju, gdzie będzie stacjonowała Batalionowa Grupa Bojowa w ilości 900 żołnierzy, dowodzona i składająca się z wojsk amerykańskich w Bemowie Piskim. W Powidzu będą stacjonowały wojska lotnicze w ilości co najmniej 1000 żołnierzy. To oznacza, że w stosunku do zamiarów liczba wojsk sojuszniczych – amerykańskich i natowskich – przewyższy 6 tysięcy żołnierzy. Oczywiście część z nich z terenu Polski będzie dyslokowana i będzie podejmowała ćwiczenia zarówno na terenie naszych północnych sąsiadów, państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych. Obecność wojsk sojuszniczych będzie koordynowana pod nadzorem zespołu międzyresortowego, którego kierownictwo Pani Premier powierzyła Ministrowi Obrony Narodowej”.
Szef MON przypomniał, że ważne w 2017 będzie również rozwijanie wojsk obrony terytorialnej oraz zwiększenie liczebności armii. „Trzy pierwsze brygady, jak wiadomo zostały sformowane w końcu ubiegłego roku. Trzy następne w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim będą sformowane w roku 2017. Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii do 125-130 tysięcy żołnierzy. Jak wiadomo do 2019 roku chcemy, żeby liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tysięcy żołnierzy. Sprawa obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla siły polskiej armii. Obrona terytorialna wyposażona w najnowocześniejszą broń m.in. bezzałogowe środki bojowe, ale także najnowocześniejszą broń związaną z rakietami najbliższego zasięgu”.
Konferencja “Rok Nowych Zadań” – wystąpienie ministra Antoniego Macierewicza. Źródło – MON/You Tube.
Minister podkreślił, że „najbliższy rok wymagać będzie reform w strukturze ustawowej dotyczącej zmiany systemu kierowania i dowodzenia polską armią – to najważniejsza decyzja ustawowa, którą przedłożymy rządowi. Zakończyły się już ustalenia wewnątrzresortowe, teraz ten projekt przejdzie do rządu. Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego, na tym będzie polegała ta zmiana”.
Na zakończenie swojego wystąpienia szef resortu obrony odniósł się do realizacji programu pozyskania śmigłowców wielozadaniowych. „ Program śmigłowcowy będzie w tym roku zrealizowany, chodzi o 16 śmigłowców, 8 przeznaczonych dla sił specjalnych i 8 przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu ”. Jako uzupełnienie tej wypowiedzi ponownie warto przytoczyć słowa ministra cytowane dziś przez PAP “Pierwsze dwa śmigłowce (…) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn.

Continue reading...