Home Polish Polish — mix Premier: im dłużej będziemy zwlekać z reformą, tym głębsza będzie zapaść w...

Premier: im dłużej będziemy zwlekać z reformą, tym głębsza będzie zapaść w służbie zdrowia

512
0
SHARE

NewsHubPremier wraz z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem była gościem na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego. Uczestniczyła w nim również szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
– W naszej ocenie jest to reforma dobrze przygotowana, dobra dla Polaków, dobra dla pacjentów, dobra dla służby zdrowia i w przyszłości przynosząca efekty takie, na które wszyscy liczymy. To, o czym tak powszechnie mówimy: skrócenie kolejek, dostępność pacjentów do usług medycznych, wreszcie pełne ich zabezpieczenie, powszechność tego systemu, wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia – powiedziała w czwartek premier.
Według niej, jeśli nie podejmie się wyzwania, „jakim są zmiany w służbie zdrowia, to system, który jest w tej chwili, będzie tylko i wyłącznie coraz bardziej popadał w chorobę, w której tkwi”.
Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich. Jest plan reformy służby zdrowia
Zmiany w służbie zdrowia to jedna z najtrudniejszych reform
Jak powiedziała Szydło, rząd zdaje sobie sprawę z tego, że zmiany w służbie zdrowia to jedna z najtrudniejszych reform. – Ona jest bardzo trudna ze względu na to, że dotyka bardzo wrażliwej materii. Każdy chory, każdy pacjent oczekuje tego, że przede wszystkim szybko i skutecznie otrzyma pomoc medyczną. Jest trudna (reforma – red.) dlatego, że musi wyrównać te nierówności, które wśród pracowników służby zdrowia są tak ogromne” – zaznaczyła.
Według niej, partnerem w wprowadzeniu zmian w służbie zdrowia muszą być samorządy. – Bo przecież sieć szpitali dotyczy decyzji na poziomie samorządowym. Zdajemy sobie z tego sprawę, że wchodzimy w rok wyborów samorządowych i też obawiamy się tego, że może być pokusa, aby ten temat był w kampanii wykorzystywany. Mam nadzieję, że tak nie będzie” – powiedziała.
Zdaniem premier, efekty zmian w służbie zdrowia będą widoczne „dopiero po pewnym czasie”.
Reformy od 2018 roku
Od początku 2018 r. mają też wzrosnąć nakłady z budżetu na ochronę zdrowia. Wcześniej, od połowy 2017 r. ma zostać wprowadzony niemal powszechny dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, czyli np. do przychodni.
MZ planuje, że od połowy 2018 r. wejdzie w życie ustawa o sieci szpitali, które mają gwarantować podstawowe zabezpieczenie pacjentom i doprowadzić do tego, że opieka zdrowotna w różnych podmiotach będzie skoordynowana i np. nie będzie trzeba po leczeniu czekać w kolejce na rehabilitację.
Ministerstwo przygotowuje też ustawę o państwowym ratownictwie medycznym oraz ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych.
Zlikwidować NFZ. Resort przedstawił premier zarys reformy służby zdrowia
„Im dłużej będziemy zwlekać z reformą, tym głębsza będzie zapaść z służbie zdrowia
Premier zwróciła uwagę, że w dyskusji nad koniecznymi zmianami w służbie zdrowia należy wziąć pod uwagę czas. – Im dłużej będziemy zwlekali z podjęciem decyzji ze skierowaniem projektów ustaw do prac parlamentarnych, tym ta zapaść w służbie zdrowia będzie się jeszcze pogłębiała. Dlatego podjęliśmy decyzję, że ten krok należy uczynić – dodała.
Jej zdaniem, dialog nad zmianami w służbie zdrowia jest potrzebny i toczy się. – Ja rozumiem, że wielu z państwa może czuć się rozczarowanych, że wasze postulaty nie znalazły się w konkretnych zapisach, w konkretnych ustawach. Ale przysłuchując się dyskusji, już bardzo wyraźnie widać, że trudno nam będzie znaleźć takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkie strony w dyskusji – zwróciła się premier do strony społecznej RDS.
– Musimy szukać kompromisu. I to przede wszystkim musi szukać kompromisu rząd. Ale musi też szukać kompromisu strona społeczna – dodała.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 4.4