Home Polish — mix Program dla górnictwa węgla kamiennego: fakty i komentarze

Program dla górnictwa węgla kamiennego: fakty i komentarze

279
0
SHARE

Realizacja programu dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 roku powinna stworzyć warunki dla rentowności branży. Nowoczesne górnictwo ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Cel jasno określony, droga wyboista.
Górnictwo, działając w przyjaznym oraz przewidywalnym otoczeniu jest w stanie efektywnie wykorzystywać kapitał zasobowy, społeczny i gospodarczy dla zapewnienia niezależności energetycznej Polski oraz wspierania konkurencyjności gospodarki. Może stać się nowoczesną branżą opierającą się na kooperacji, wiedzy i innowacjach. Efekty programu mają się objawić w postaci: zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na węgiel kamienny i zagwarantowania dostaw węgla kamiennego na rynek krajowy; wsparcia krajowego rynku energetycznego, ciepła i rynku koksowego. Skorzystałaby na tym cała gospodarka – poprzez dostęp do surowców po racjonalnych i konkurencyjnych kosztach.
W dokumencie jest też mowa o wsparciu procesów przechodzenia polskiej gospodarki do gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę jakości produkowanych surowców i rozwój produkcji kwalifikowanych paliw niskoemisyjnych.
Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie, przy aktywnym współudziale państwa, radykalnej sanacji sektora. Tak, by odzyskać i ustabilizować płynność, osiągnąć rentowność i efektywność ekonomiczno-finansową branży. Ważne będzie też dostosowanie zdolności produkcyjnych do potrzeb rynku.
Spełnienie celów ma być skutkiem realizacji ciągłych procesów optymalizacji zależności kosztowo-przychodowych. Procesy te, jak zaznaczono w programie, będą mieć charakter ciągły, a sygnały wskazujące na możliwość utraty krótkotrwałej równowagi finansowej poskutkują szybkim wdrożeniem działań antykryzysowych.

Continue reading...