Чи дійсно світ втомився від України?

140
0
TEILEN

Юлія Самаєва розповіла про втому світу від України у медіа, чи все так погано, як здається, і чи можна щось змінити.
Світ втомився від України. Вона дедалі рідше з’являється на перших шпальтах світових медіа. Підтримка України вже не така безумовна. Ще трішки і нас штовхатимуть до перемовин на будь-яких умовах…

Спробуємо знайти відповідь у комплексному аналізі сприйняття України за кордоном, зробленому громадською організацією BRAND UKRAINE (документ). У його основі дані моніторингу міжнародного інформаційного поля, соціологічних опитувань у різних регіонах світу, порівняльних рейтингів та індексів національних брендів. Широке поле для висновків.

Це друга спроба проаналізувати, якою світ бачить Україну. Перший звіт, зроблений за підсумком найважчого в історії незалежної України року, зафіксував безпрецедентне підвищення рівня впізнаваності України, зростання уваги світу до неї та покращення сприйняття країни за багатьма критеріями. Ще тоді дослідники пророкували, що падіння рівня уваги та позитивного ставлення до України у світі неминуче, а отже, необхідно побудувати дієву комунікаційну стратегію, що зможе «побороти втому». Стратегія так і не народилася, що засвідчують результати цього року, але вони ж говорять, що час для перебудови комунікацій зі світом ми досі маємо.
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Ми всі втомились. Але у затяжній війні ми можемо надіятися лише на себе

Справді, кількість статей про Україну в іноземних онлайн-медіа 2023 року була на 20% меншою, ніж 2022-го. Лише на 20%. Бо зазвичай падіння уваги міжнародних медіа до тривалих війн значно глибше. Наприклад, дослідження міжнародного медіависвітлення Сирійської (2013–2014) та Ізраїльсько-Палестинської (2009–2015) воєн доводить, що після сплеску кількості новин у моменти потужних військових операцій подальше падіння уваги ЗМІ становило 60–80%. Тож ми у кількості втратили значно менше, ніж могли б. Піками, які допомогли нам втриматися у фокусі, стали:
Як бачимо, події, що повертали увагу світу до нас, різні й дуже відносно воєнні. Судячи з усього, саме це нам і допомогло.
У місяці активних боїв за Бахмут, після обстрілів Чернігова, Запоріжжя та Львова, ракетного удару по селу Гроза кількість згадок про Україну, навпаки, знижувалася.
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Війна триватиме роками. На що ми сподіваємось?
Світові медіа почали триматися осторонь жахливих і дійсно болючих подій цієї війні, але радо підтримують формат висвітлення, більше схожий на «Гру престолів», ніж на реальний світ. Інтриги, заколоти, несподівані виверти сюжету, пишні прийоми у Білому домі — це цікаво, на відміну від реальних трагедій… Не поспішайте обурюватися, навіть така увага краща за її відсутність. Тим паче що відкриває нам нові, принаймні комунікаційні, можливості.
Контент-аналіз підтверджує, що основне зниження відбулося саме у висвітленні трагічних проявів війни — 2023-го інфопростір лише на 28% складався з новин про активні бойові дії та наслідки атак, тоді як у перший рік повномасштабної війни цієї теми стосувалася половина всіх матеріалів про Україну. Натомість суттєво розширилися невоєнні теми (див. рис. 1) — від міжнародних відносин і торгівлі до літератури, мистецтва, спорту. У 32% усіх статей йшлося про об’єднання міжнародних зусиль для підтримки України у війні проти російських загарбників.

Continue reading...