Start Polish — mix W Polsce i za granicą odbędzie się dziś Narodowe Czytanie "Wesela"

W Polsce i za granicą odbędzie się dziś Narodowe Czytanie "Wesela"

207
0
TEILEN

W ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce i na świecie będzie się dziś odbywać Narodowe Czytanie „Wesela“ Stanisława Wyspiańskiego. Zaplanowano m.in. inscenizacje uliczne, publiczne seanse lektury, czytanie „Wesela“ w esperanto i języku migowym.
W ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce i na świecie będzie się dziś odbywać Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zaplanowano m.in. inscenizacje uliczne, publiczne seanse lektury, czytanie „Wesela” w esperanto i języku migowym.
Lista miejscowości, gdzie odbywać się będzie Narodowe Czytanie „Wesela” liczy ok. 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą, w 22 krajach.
W Warszawie Narodowe Czytanie „Wesela” rozpocznie się o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim. Obecna będzie para prezydencka, która otworzy i zamknie uroczystość. Inauguracji będzie towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczyć będą znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.
Z okazji tegorocznego Narodowego Czytania „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy w historii zostanie przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów tego dramatu w języku migowym odbędzie się w obecności pary prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Przez cały dzień na język migowy będzie również tłumaczone wspólne czytanie „Wesela” w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
W dniu Narodowego Czytania „Wesela” sceny z tego utworu zostaną barwnie przedstawione w Krakowie, miejscu gdzie utwór powstał i zaistniał. W bohaterów dramatu wcielą się artyści, samorządowcy i naukowcy. Widowisko zacznie się na Rynku Głównym – tu w kościele Mariackim odtworzone zostaną zaślubiny chłopki Jadwigi Mikołajczykówny i poety Lucjana Rydla. Potem para młoda (Gabriela Oberbek i Jarosław Kozielski) przejdzie na plac Mariacki, do budynku, w którym Wyspiański pisał „Wesele”.
Następnie orszak, w towarzystwie krakowian i dźwięków ludowej muzyki, skieruje się do Sukiennic gdzie na tarasie widokowym znane postacie, związane z Krakowem, wspólnie czytać będą pierwszy akt dramatu. Partie Pana Młodego przypadły dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzejowi Betlejowi, a Panny Młodej – Ewie Wachowicz. W rolę Dziennikarza wcieli się wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, a didaskalia przeczyta dyrektor Starego Teatru Marek Mikos. Proboszcz parafii mariackiej Dariusz Raś przeczyta partie Księdza. Ojca Pana Młodego odtworzy Jan Rydel, prawnuk Lucjana Rydla.
Z Sukiennic orszak weselny, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy, przejdzie na pl. Szczepański, gdzie odczytywane będą drugi i trzeci akty sztuki. Narodowe Czytanie „Wesela” odbywać się będzie też m.in. w Starym Teatrze, w parku Ratuszowym w Nowej Hucie.
W Kielcach wspólne czytanie „Wesela” zaplanowano w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza. Narodowe Czytanie odbędzie się w scenerii nawiązującej do wystroju bronowickiej chaty, w akcji wezmą udział m.in. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele Dyskusyjnych Klubów Książki, bibliotekarze oraz czytelnicy. Pracownicy książnicy będą także czytali dramat Wyspiańskiego pensjonariuszom kieleckiego Domu Pomocy Społecznej.
W Poznaniu czytanie odbywać się będzie w Muzeum Narodowym, którego ozdobą jest między innymi kolekcja obrazów Stanisława Wyspiańskiego. W głośnej lekturze uczestniczyć będą m.in. wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciech Suchocki.
Do Narodowego Czytania „Wesela” będą mogli przyłączyć się również łodzianie. Centralne Muzeum Włókiennictwa zachęca do przejażdżki tramwajem linii 11B, w którym dramat Wyspiańskiego będzie recytowała m.in. aktorka Adrianna Biedrzyńska. Fragmenty utworu będą czytane również na dworcach Łódź Fabryczna i w Skierniewicach oraz w pociągach ŁKA między tymi miastami. Z kolei na stacji Łódź Kaliska zaplanowano interaktywny performance literacki „Pociąg do Wesela” z udziałem tancerzy zespołu ludowego Harnam i artystów Teatru Szwalnia, a także podróżnych.
W akcję Narodowego Czytania dramatu Wyspiańskiego włączy się także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. W jej siedzibie powstanie inscenizacja wesela w Bronowicach. Przy weselnym stole zasiądą: Młoda Para oraz zaproszeni przez nich goście, w tym Chochoł, Widmo, Stańczyk, Hetman, Rycerz Czarny, Upiór i Wernyhora. Wśród osób czytających fragmenty utworu Wyspiańskiego będą aktorzy Teatru Wybrzeże, czytelnicy i bibliotekarze, dziennikarze, blogerzy i bibliofile. W Gdyni wybrane fragmenty „Wesela” w postaci siedmiominutowych scen teatralnych prezentowane będą w trolejbusach – ta inicjatywa to jedna z imprez Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017.
Wrocławskie Ossolineum zaplanowało wydarzenie p.t. „Na dziedzińcu dziś Wesele” – czytanie fragmentów utworu przez wrocławskich aktorów Katarzynę Baraniecką i Mariana Czerskiego. Otwarta zostanie też wystawa ossolińskich zbiorów związanych z „Weselem”, wśród których są m.in. najstarsze wydania dramatu, archiwalne pocztówki prezentujące premierową inscenizację, autografy Wyspiańskiego. Czytanie fragmentów „Wesela”, prezentacja strojów weselnych, poszukiwanie „złotego rogu” i inne atrakcje zaplanowano też w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
W Muzeum Wsi Lubelskiej „Wesele” będzie czytane przy stole weselnym, wokół którego – jak zapowiadają organizatorzy – „z pożniwnych beli słomy wysnują się chochoły, a w sadzie kilkakrotnie pojawi się Jasiek na koniu”. Fragmenty „Wesela” czytać mają m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, nauczyciele, mieszkańcy Lublina. W sobotę fragmenty „Wesela” będą też czytane na schodach lubelskiego ratusza.
W Kazimierzu „bronowicka chałupa”, gdzie będzie czytany dramat Wyspiańskiego, urządzona zostanie w kawiarence Muzeum Nadwiślańskiego. Natomiast w pobliskim Janowcu na scenie przed zabytkowym Dworem z Moniak wybrane fragmenty „Wesela” zaprezentują mieszkańcy Janowca, turyści i pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego Oddziału Zamek w Janowcu. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty koronczarskie, kiermasz produktów lokalnych oraz występ zespołu tańca ludowego Rosa.
W Białymstoku centrum Narodowego Czytania wyznaczono na Rynku Kościuszki, gdzie głośnej lekturze oddawać się będą samorządowcy, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy. Akcję rozpoczną aktorzy, którzy wcielą się w Parę Młodą. Prowadzący spotkanie wystąpi w roli Gospodarza i zaprosi publiczność oraz przechodniów do wspólnego czytania. W Muzeum Pamięci Sybiru „Wesele” będą czytać Sybiracy. Wieczorem w kawiarni Kafejeto Białostockie Towarzystwo Esperantystów organizuje czytanie fragmentów „Wesela” w języku esperanto.
W Klubie Delta „Wesele” będą czytali szczecińscy aktorzy, którzy w swojej karierze mieli okazję zmierzyć się na deskach teatralnych z dramatem Wyspiańskiego.

Continue reading...