Start Polish — mix Rynek poprawy efektywności energetycznej w Polsce dopiero się rozkręca

Rynek poprawy efektywności energetycznej w Polsce dopiero się rozkręca

314
0
TEILEN

W Niemczech rynek ESCO, czyli kompleksowych usług w zakresie gospodarowania energią, w szczególności związanych ze zmniejszeniem zużycia i zapotrzebowania na nią, szacowany jest na ok. 3,4 mld euro rocznie. Pracują w nim tysiące specjalistó
– Wydaje się, że w działaniach zwiększających efektywność energetyczną wchodzimy w okres złożonych rozwiązań. Proste działania, takie jak ocieplenie budynku czy wymiana oświetlenia, już zostały przeprowadzone – ocenia Marek Tobiacelli, dyrektor Działu Efektywności Energetycznej w Siemens.
Zwraca uwagę, że najtrudniej przeprowadzać działania poprawiające efektywność energetyczną na infrastrukturze publicznej, czyli np. budynkach należących do samorządów lokalnych i administracji rządowej. Dzieje się tak, ponieważ tam bardzo często brakuje kompleksowych danych dotyczących zużycia energii czy ciepła w tych obiektach.
– Świadomość, że efektywność energetyczna jest istotna wśród samorządów, jest duża. Łączą one kilka rzeczy – obniżenie kosztów korzystania z budynku, poprawę stanu budynku i wzrost komfortu użytkowania. Każdy nowy projekt utwierdza ich w przekonaniu, że to nie jest ryzykowne i że da się to zrobić – dodaje Marek Tobiacelli.
Jego zdaniem wielki potencjał poprawy efektywności energetycznej tkwi w miejscowościach średniej wielkości. Wiele z nich ma ambicje stać się nawet samowystarczalnymi energetycznie.
– Działania zwiększające efektywność energetyczną w Polsce muszą wejść na nowy poziom. Już prawie wszyscy przeprowadzili termomodernizację budynków i wymienili okna. W Polsce rynek usług typu ESCO będzie się dynamicznie rozwijał – mówi Marek Duda, członek zarządu i dyrektor ds. handlowych CEZ ESCO Polska.

Continue reading...