Start Polish — mix Agnieszka Dudzińska nie została wybrana na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Agnieszka Dudzińska nie została wybrana na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

273
0
TEILEN

Agnieszka Dudzińska nie została wybrana na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka – Agnieszka Dudzińska nie została wybrana w czwartek przez Sejm na stanowisko rzecznika praw dziecka. Kandydatka PiS nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów. Wobec tego procedura powołania RPD zostanie
Agnieszka Dudzińska nie została wybrana w czwartek przez Sejm na stanowisko rzecznika praw dziecka. Kandydatka PiS nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów. Wobec tego procedura powołania RPD zostanie przeprowadzona ponownie.
Zdjęcie
Agnieszka Dudzińska / Tomasz Gzell / PAP
Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna konieczna do wyboru RPD wynosiła 200 głosów. Kandydaturę Dudzińskiej poparło 194 posłów, 192 było przeciw, a dwanaście osób wstrzymało się od głosu. Do wyboru Dudzińskiej na rzecznika zabrakło więc czterech głosów. Nie głosowało 62 posłów.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w związku z niewybraniem Dudzińskiej procedura wyboru nowego RPD zostanie przeprowadzona ponownie.
Przed głosowaniem Magdalena Kochan (PO) przytoczyła słowa Dudzińskiej w telewizji Republika. „Aborcja jest problemem tych dzieci, u których wady rozwojowe wykrywało się przed urodzeniem, to nieliczna grupa. Większość dzieci, które wymagają opieki do końca życia, to dzieci, które nabyły niepełnosprawność albo w trakcie porodu, albo po porodzie, to jest autyzm, porażenie mózgowe, ciąże wcześniacze. To są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję. To jest cytat z kandydatki na rzecznika praw dziecka“ – mówiła Kochan.
„Czy naprawdę chcecie, żeby ktoś taki pełnił funkcję obrońcy najsłabszych obywateli naszego kraju?“ – pytała posłanka PO.
Ryszard Terlecki (PiS) nazwał wypowiedź Kochan „głupotą“ i „bezczelną manipulacją“. „Pani przeczytała kawałek tekstu i ma pani czelność wmawiać opinii publicznej, że to jest opinia kandydatki na rzecznika praw dziecka“ – mówił. Tłumaczył, że zacytowana wypowiedź jest wyjęta z kontekstu, a „sens całej wypowiedzi jest taki, że powinniśmy tych ludzi wspierać“.
Na ogłoszony przez marszałka wynik głosowania, zgodnie z którym kandydatura Dudzińskiej nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów, posłowie opozycji zareagowali oklaskami.
We wtorek kandydatura Dudzińskiej uzyskała pozytywną opinię sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży.
Podczas posiedzenia komisji Dudzińska deklarowała, że w pracy rzecznika chciałaby działać nie tylko na rzecz konkretnych dzieci, ale też na rzecz wzmocnienia roli rodziny „jako naturalnego środowiska, w którym dojrzewa młody człowiek i którego nie zastąpi żadna instytucja“.
Wskazała, że za największe zagrożenia dobra dziecka uważa m.in.: alkoholizm rodziców, dopuszczalność społeczną picia w czasie ciąży, alkoholizm, narkotyki i dopalacze wśród dzieci i młodzieży, zaburzenia psychiczne, samobójstwa, przemoc rówieśniczą i cyberprzemoc.
Podkreśliła, że zależy jej na tym, by biuro RPD „działało sprawniej niż dotąd“. „W centrum tych działań jest dziecko i dziecko nie może czekać, kiedy dzieje się coś złego. Zarówno interwencje indywidualne, jak i działania systemowe muszą być szybkie i skuteczne, a więc muszą realnie rozwiązywać konkretny problem“ – powiedziała. Wskazała na konieczność prowadzenia kampanii społecznych kierowanych zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
Odnosząc się do kar cielesnych, odpowiedziała, że „mają one jedną wadę – są nieskuteczne“. „Powodują poczucie upokorzenia u dziecka, nie przynoszą rezultatów wychowawczych, jakie wszyscy sobie wyobrażają. Na ogół są wyrazem bezradności osoby, która dziecko karze w ten sposób“ – oceniła.
Dudzińska urodziła się 5 maja 1965 w Lublinie. Jest socjologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2013-2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była także przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.
Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem“, prawa dzieci niepełnosprawnych do edukacji oraz sposobu finansowania zadań oświatowych. Była członkiem zespołów ekspertów m.in. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.
Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r., zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie jednak pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

Continue reading...