Start Polish — mix Amerykański gaz popłynie do Polski. Podpisano dwie umowy na dostawy surowca

Amerykański gaz popłynie do Polski. Podpisano dwie umowy na dostawy surowca

151
0
TEILEN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global…
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC – poinformowało PGNiG w komunikacie. O zamiarze podpisania tych umów PGNiG informował już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisał długoterminowe kontrakty. Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. (Polska – firmy i gospodarstwa domowe – zużywa rocznie ok. 17 mld m3 gazu)
Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku. Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 roku oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 roku. „W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych“ – napisano w komunikacie. Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia. Jak informowało na początku października d stycznia do końca sierpnia 2018 r. spółka sprowadziła blisko 64 proc. więcej LNG niż w tym samym okresie 2017 r. poinformowało również, że w strukturze importu spółki w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. udział LNG wyniósł blisko 20 proc. (udział gazu z Rosji ok. 74 proc.). W środę spółka poinformowała też, że od 2022 r. w ramach przygotowywanych kontraktów wieloletnich, będzie dysponowała corocznie portfelem ponad 4 mln ton LNG z USA, co przekłada się na ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.

Continue reading...