Start Polish — mix Wielki Piątek w Kościele. Arcybiskup Jędraszewski mówi o "olbrzymiej fali lewackiego hejtu"

Wielki Piątek w Kościele. Arcybiskup Jędraszewski mówi o "olbrzymiej fali lewackiego hejtu"

241
0
TEILEN

Chrześcijanie są dziś kuszeni, by wydali wyrok śmierci na Chrystusa i Ewangelię – mówił w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wskazał, że trwa walka z przejawami obecności Jezusa w świecie. Dowodzi tego m.in. fala lewackiego hejtu. – Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z kraju. Poznaj opinie i komentarze. Weź udział w dyskusji.
Metropolita podkreślił, że tylko prawda, którą jest Chrystus, może wyzwolić człowieka. Prosił, by ludzie nie ulegli kuszeniu współczesnego świata i każdego dnia mogli być prawdziwie wolni.
Duchowny w słowie pasterskim, które wygłosił do rzesz wiernych, wspominał, że zanim Chrystus został skazany na śmierć, arcykapłani walczyli z nim. – Mówiąc dzisiejszym językiem, w pełni świadomie tworzyli wokół niego czarny pijar. Chodziło o psychologiczne „przygotowanie terenu“, (…) by w chwili aresztowania nikt z ludzi, nawet najbardziej mu bliskich, (…) nie stanął w jego obronie – mówił.
Arcykapłanów i faryzeuszy niepokoiły cuda dokonywane przez Jezusa, a szczególnie wskrzeszenie Łazarza. Abp Jędraszewski podkreślił, że ich niepokój miał wymiar czysto polityczny. Cuda sprawiane przez Jezusa rodziły poczucie zagrożenia i lęku, że synowie Izraela uwierzą w niego i – w konsekwencji – Rzymianie zniszczą świątynię jerozolimską i naród.
Arcykapłani na sądzie oskarżyli Jezusa także o bluźnierstwo, gdy powiedział, że jest Synem Bożym. Zażądali dla niego kary śmierci. Wyrok zatwierdził rzymski prokurator Poncjusz Piłat.
Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że trwające 2 tys. lat dzieje Kościoła są pełne podobnych procesów politycznych, jakie kolejni władcy świata wytaczają chrześcijanom. – Schemat stosowanego przez nich szantażu pozostaje w swej istocie niezmienny i brzmi zawsze tak samo: jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem: cesarza, króla, jakiegoś innego władcy czy też jakiegoś wysokiego urzędnika państwowego – mówił metropolita.

Continue reading...