Start Polish — mix Banki w rewolucji cyfrowych przemian Gazeta Bankowa

Banki w rewolucji cyfrowych przemian Gazeta Bankowa

111
0
TEILEN

Dzisiejszy klient jest znacznie bardziej cyfrowy i mniej przywiązany do swojego banku – wynika z raportu przygotowanego przez LeanCode i Kearney. Klienci
Dzisiejszy klient jest znacznie bardziej cyfrowy i mniej przywiązany do swojego banku – wynika z raportu przygotowanego przez LeanCode i Kearney. Klienci banków masowo przechodzą z placówek do aplikacji mobilnych
Już 21 proc. Europejczyków całkowicie zrezygnowało z wizyt w lokalnych oddziałach banków i zdalnie wykonuje wszystkie czynności, najczęściej mobilnie. Jednocześnie coraz szybciej zmniejsza się liczba stacjonarnych placówek. Banki widzą w cyfryzacji możliwość sprostania wyzwaniom niestabilnej obecnie rzeczywistości. W jaki sposób mogą wykorzystać cyfrowe kanały oraz z jakimi przemianami jest to związane?
Wakacje kredytowe, trwająca wojna w Ukrainie, wysoki poziom zarówno stóp procentowych, jak i inflacji oraz niepewność regulacyjna sprawiają, że obecny czas jest sprawdzianem dla całego sektora bankowego. Jednym z możliwych rozwiązań na poradzenie sobie z tą sytuacją jest cyfryzacja. Proces ten umożliwia optymalizację kosztów operacyjnych oraz stworzenie platformy do budowania bliższych relacji z klientem – jaką jest aplikacja mobilna.
Pandemia SARS CoV-2 w 2020 roku spowodowała, że preferencja do korzystania z kanałów cyfrowych wśród klientów banków wzrosła z 20 do 50 proc., a przyzwyczajenia te w większości utrzymują się do dzisiaj. Z raportu „Bankowość mobilna w Polsce 2022 oczami klienta” opracowanego przez Kearney, międzynarodową firmę doradztwa strategicznego i LeanCode, warszawski software house zajmujący się m.in. tworzeniem mobilnych aplikacji bankowych wynika, że aplikacje mobilne już są najbardziej popularnym kanałem cyfrowym dla klientów banków. To właśnie one stają się najpowszechniejszym sposobem interakcji z klientem oraz łatwo dostępnym narzędziem, spełniającym wszystkie najczęstsze potrzeby użytkowników.
Cyfryzacja polskiego społeczeństwa postępuje. Mimo że Polska pozostaje z tyłu względem średniej europejskiej pod kątem cyfryzacji, najważniejsze wskaźniki dla naszego kraju rosną szybciej niż średnia dla całego kontynentu oraz naszego regionu. Przykładem może być dostęp do Internetu. W 2022 roku Polska wyprzedziła średnią unijną o 0,81 p.p. (93,33 proc. vs 92,52 proc.), rosnąc średniorocznie o 2,61 proc. w porównaniu do 1,03 proc. dla całej Unii (CAGR 2018-2022). Jednocześnie w całej Europie popularność zyskują bankowe kanały cyfrowe. Z badania przeprowadzonego przez Kearney wynika, że 21 proc. Europejczyków całkowicie zrezygnowało z wizyt w lokalnych oddziałach banków i zdalnie wykonuje wszystkie swoje czynności bankowe. Ponad jedna czwarta twierdzi, że odwiedza oddział nie częściej niż raz w roku. Aktualnie rośnie też nowa grupa klientów, korzystających tylko z aplikacji mobilnej banku.

Continue reading...