Start Polish — mix Plaga przestępstw finansowych narasta Gazeta Bankowa

Plaga przestępstw finansowych narasta Gazeta Bankowa

155
0
TEILEN

Aż 42 proc. badanych deklaruje, że spotkało się kiedyś z próbą przestępstwa finansowego, a u 7 proc. była to próba udana. To zatrważające dane płynące z
Aż 42 proc. badanych deklaruje, że spotkało się kiedyś z próbą przestępstwa finansowego, a u 7 proc. była to próba udana. To zatrważające dane płynące z badania SW Research na zlecenie Banku Pocztowego, zrealizowanego w ramach programu „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”.
W przeprowadzanym badaniu osoby powyżej 60. roku życia dużo rzadziej (31 proc.) niż osoby powyżej 40. roku (42 proc.) zaznaczały odpowiedź, że ich bliscy kiedykolwiek spotkali się z próbą oszustwa finansowego. Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu, najczęściej wśród metod oszustwa, z którymi oni lub ich bliscy mieli do czynienia wskazywali metodę „na dopłatę do paczki” oraz metodę „na wnuczka”.
Według danych z badania przeprowadzonego w ramach programu edukacyjno-społecznego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” 42 proc. osób powyżej 40 roku życia spotkało się kiedyś z próbą oszustwa finansowego – to bardzo duży odsetek osób, które miały kontakt z cyberprzestępczością. Choć liczba respondentów deklarujących kontakt z cyberprzestępcą (41 proc. osób 60+ i 44 proc. osób 40+) prawie nie różni się między grupami, to jednak osoby powyżej 60. roku życia dużo rzadziej (31 proc.) niż osoby po 40 roku życia (42 proc.) zaznaczały odpowiedź jakoby to ich bliscy kiedykolwiek spotkali się z próbą cyberoszustwa. Taki rozkład głosów wskazuje, że to osoby w wieku 60+ zdecydowanie częściej mogą być ofiarami przestępców po drugiej stronie telefonu, maila czy komunikatora internetowego.
– Cyberoszustwa coraz częściej dotykają Polaków, w tym szczególnie osoby z grupy wiekowej 50+. Niestety w cyfryzującym się świecie coraz popularniejsze stają się oszustwa z użyciem nowoczesnych narzędzi zdalnej komunikacji, tj. smsów, maili czy rozmów telefonicznych. Z badań wynika, ze aż 42 proc. ankietowanych spotkało się z oszustwem online. Oszuści posługujący się metodami np.

Continue reading...