Home Polish — mix wiadomości, notowania, kursy, praca, emerytury, podatki –

wiadomości, notowania, kursy, praca, emerytury, podatki –

417
0
SHARE

NewsHubEksperci przyznają, że pod kątem zgodności z literą prawa trudno cokolwiek zarzucić zarządzeniom prezes Przyłębskiej. źródło: Wikimedia Commons
W niemal wszystkich składach ukształtowanych na nowo przez prezes Julię
Przyłębską większość mają sędziowie TK wybrani przez Sejm obecnej
kadencji.
Pretekstem do dokonania przetasowań w ustalonych już składach stały się nowe przepisy nakazujące włączenie do orzekania tych sędziów TK, których status – na podstawie orzecznictwa trybunału – kwestionował poprzedni prezes TK Andrzej Rzepliński. Julia Przyłębska, powołując się m.in. na art. 5 ustawy o statusie sędziów TK (Dz. U. z 2016 r. poz. 2073), wydała jak do tej pory cztery zarządzenia w sprawie zmiany składu orzekającego. Przepis ten stanowi, że stosunek służbowy sędziego trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia natomiast, po złożeniu ślubowania, ma się niezwłocznie stawić w TK w celu podjęcia obowiązków, a prezes przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające mu wypełnianie tych obowiązków.
Problem jednak w tym, że na skutek decyzji prezes Przyłębskiej większość w składach orzekających będą mieli sędziowie wybrani przez PiS. A niektóre z tych postanowień dotyczą spraw o wydźwięku politycznym. Dla przykładu można podać postępowanie zainicjowane wnioskiem senatorów PO, w którym kwestionują oni przepisy regulujące tryb powoływania i odwoływania członków zarządu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W tym przypadku bowiem w składzie orzekającym znalazł się tylko jeden sędzia nie wybrany przez PiS – Leon Kieres. Będzie on pełnił funkcję przewodniczącego, natomiast sprawozdawcą został Mariusz Muszyński.
Najbardziej „prorządowy” jest jednak skład wyznaczony na nowo przez prezes Przyłębską do rozpatrzenia postępowania zainicjowanego przez m.in. Radę Powiatu Opolskiego. W sprawie tej chodzi o zbadanie przez TK przepisów m.in. rozporządzenia prezesa Rady Ministrów dotyczącego ustalania granic miast i gmin. Nad tym problemem pochylić się ma TK w składzie wprost wymarzonym dla rządzących (Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Henryk Cioch).

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 4.4