Home Polish — mix Cmentarz w Katyniu. MSZ zaniepokojone działaniami Rosji

Cmentarz w Katyniu. MSZ zaniepokojone działaniami Rosji

97
0
SHARE

Cmentarz w Katyniu. MSZ zaniepokojone działaniami Rosji – Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym w piątek wyraziło zaniepokojenie umieszczeniem przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic « zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym w piątek wyraziło zaniepokojenie umieszczeniem przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic « zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921 ».
Zdjęcie
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski / Paweł Supernak / PAP
Rosyjski portal internetowy SmolDaily.ru podał w piątek, że na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu zostały postawione dwie tablice poświęcone wojnie 1920 roku i losowi żołnierzy Armii Czerwonej, którzy znaleźli się wówczas w polskiej niewoli.
Cytowany przez portal napis na tablicach głosi: « Wilgotne i źle ocieplane baraki i półziemianki, złe i nieregularne wyżywienie, ostry niedostatek obuwia i odzieży, choroby zakaźne, grubiańskie i okrutne obchodzenie się z jeńcami, samowola administracji obozowej – wszystko to doprowadziło do śmierci dziesiątków tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. O dokładną liczbę zmarłych historycy dotąd się spierają ». Napis informuje, że « w ciągu 20 miesięcy wojny w niewoli polskiej znalazło się około 157 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej », a po wojnie « do ojczyzny wróciło około 75 tysięcy ».
« Ministerstwo Spraw Zagranicznych z ogromnym zaniepokojeniem i rozczarowaniem przyjęło umieszczenie przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce » – czytamy w oświadczeniu MSZ przesłanym PAP.
Resort podkreśla, że podane na tablicach informacje, w szczególności dotyczące liczby zmarłych jeńców, kilkukrotnie przewyższają faktyczne dane, potwierdzone zarówno przez polskich, jak i rosyjskich historyków.
« Co więcej, zdecydowana większość jeńców zmarła z powodu panujących w obozach warunków wynikających z dramatycznej sytuacji gospodarczej ziem polskich, naznaczonych wieloletnią walką o odzyskanie i utrzymanie niepodległości. Warunki te dotykały w jednakowym stopniu żołnierzy radzieckich, jak i obywateli polskich » – dodaje resort w komunikacie.
Ministerstwo zaznaczyło, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
« Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami » – dodano w komunikacie.
MSZ podkreśliło, że Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między Polską i Rosją oraz rozwiązywania tych już istniejących.
« Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych » – zaznaczył resort.
Autorzy napisu na tablicach nt. losów żołnierzy Armii Czerwonej po wojnie bolszewickiej powołują się na « raporty Czerwonego Krzyża i doniesienia władz polskich, świadectwa Amerykańskiego Związku Młodzieży Chrześcijańskiej i inne dokumenty, warunki przetrzymywania więźniów były przerażające ».
Na temat losów jeńców sowieckich ukazała się w 2004 r. polsko-rosyjska publikacja « Czerwonoarmiści w niewoli polskiej w 1919-1922 ». To zestaw 338 dokumentów źródłowych z archiwów polskich i rosyjskich.
Autorzy opracowania: prof. Giennadij Matwiejew, prof. Waldemar Rezmer i prof. Zbigniew Karpus uznali, że liczba zmarłych jeńców rosyjskich przetrzymywanych w polskich obozach wyniosła – według polskich historyków 16-17 tys., natomiast według Matwiejewa ok. 20 tys. Według tej publikacji, przyczyną śmierci jeńców były jedynie choroby lub epidemie (tyfus, cholera, dyzenteria, grypa), które « w zniszczonym wojnami kraju zbierały obfite żniwo nie tylko w obozach jenieckich, lecz także wśród walczących żołnierzy i ludności cywilnej ».

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: -1.9