Home Polish — mix PSE: tworzymy centrum reagowania na cyberataki dla elektroenergetyki

PSE: tworzymy centrum reagowania na cyberataki dla elektroenergetyki

119
0
SHARE

Firmy elektroenergetyczne w Polsce potrzebują centrum reagowania na cyberataki, by odpowiadać na rosnące zagrożenia w sieci – powiedział PAP dr Łukasz Kister z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. PSE tworzą taki « punkt koordynujący&q
Dr Łukasz Kister, dyrektor departamentu audytu i bezpieczeństwa PSE, pełnomocnik zarządu ds. ochrony infrastruktury krytycznej uważa, że tylko wspólne działania wszystkich uczestników Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w zakresie wczesnego wykrywania zagrożeń, właściwej odpowiedzi na ataki z sieci oraz radzenia sobie w sytuacjach krytycznych zapewnią właściwy poziom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. « Tylko razem możemy zbudować bezpieczeństwo całego sektora » – podkreślił w rozmowie z PAP. « Rozmawiamy ze wszystkimi podmiotami, które się liczą w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, czyli z grupami elektroenergetycznymi, w których są i wytwórcy, i dystrybutorzy energii elektrycznej » – powiedział Kister.
W marcu PSE podpisały umowę z Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe (CERT) w Grupie Kapitałowej Energa. To początek działań, które mają doprowadzić do stworzenia jednego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe dla całego sektora elektroenergetycznego. Chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa, dzielenie się wiedzą o zagrożeniach czy wspólne reagowanie na cyberzagrożenia.
Kister ma nadzieję, że do końca roku PSE uda się « zrobić milowy krok w kierunku uruchomienia » wspólnego centrum. « Mamy nadzieję, że do końca tego roku nie tylko wypracujemy zasady i standardy, ale też namówimy inne spółki czy grupy kapitałowe do tego, by w swoich strukturach powołały takie zespoły. Chodzi o to, by CERT dla sektora (E-CERT) miał kilku partnerów jako koordynatorów w swoich grupach, a nie kilkudziesięciu, bo wtedy koordynacja będzie znacznie utrudniona » – powiedział.
Kister zaznaczył, że branżowy CERT to nowy pomysł. Dotąd tego typu zespoły były powoływane w ramach jednej firmy. « Integracja środowiska cyberbezpieczeństwa jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia dla sektora energetycznego » – podkreślił. Zaznaczył, że po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w cyfrowym świecie, firmy nie powinny działać osobno. Współpraca będzie tańsza i efektywniejsza.
« Chcemy przekonać wszystkie spółki sektora elektroenergetycznego, że potrzebują zespołów reagowania na incydenty komputerowe, że potrzebują świadomego działania na rzecz cyberbezpieczeństwa » – mówił.

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: 0.3