Home Polish — mix "Minister nie otrzymała promocji do następnej klasy"

"Minister nie otrzymała promocji do następnej klasy"

117
0
SHARE

« Minister nie otrzymała promocji do następnej klasy » – fakty.interia.pl – Podobnie jak w latach ubiegłych związkowcy z ZNP przygotowali dla minister edukacji « świadectwo szkole »; podobne przygotowała koalicja « Nie dla chaosu w szkole ». W obu znalazła się
Podobnie jak w latach ubiegłych związkowcy z ZNP przygotowali dla minister edukacji « świadectwo szkole »; podobne przygotowała koalicja « Nie dla chaosu w szkole ». W obu znalazła się informacja, że Anna Zalewska « nie otrzymała promocji do następnej klasy ».
Zdjęcie
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska / Łukasz Szeląg / East News
Świadectwo przygotowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina druki oficjalnych świadectw szkolnych. Wynika z niego, że Zalewska nie zdała do następnej klasy. W rubryce « zachowanie » wpisano: naganne. Wymieniono też dziesięć « obowiązkowych zajęć ». Ze wszystkich minister otrzymała ocenę niedostateczną. Obok każdej oceny znalazło się krótkie uzasadnienie.
Przy negatywnie ocenionym zajęciu « sieć szkół » napisano: « powrót do starego systemu, likwidacja najnowocześniejszych szkół – gimnazjów », a przy zajęciu « stabilizacja » – « chaos w szkołach wywołany nieprzygotowaną reformą edukacji ». Zajęcie « bezpieczeństwo w szkole » zostało negatywnie ocenione – gdyż według związkowców – powstają duże, zatłoczone podstawówki pracujące na dwie zmiany. Ocenę negatywną z zajęcia « praca dla nauczycieli » uzasadniono tym, że ponad 30 tys. nauczycieli straci pracę lub zatrudnienie w pełnym wymiarze.
Kolejne obowiązkowe zajęcia również – według ZNP – nie wypadły lepiej. Niedostateczne oceny minister edukacji dostała także za: « podstawy programowe », które – zdaniem ZNP – choć nowe, są anachroniczne, z błędami, pisane na kolanie. Przy zajęciu « jakość kształcenia » w uzasadnieniu napisano: « o rok krótsze obowiązkowe kształcenie ogólne », przy zajęciu « równe szanse » – « kumulacja roczników w 2019 r. », przy zajęciu « przedszkola » – « tłok w przedszkolach, brak miejsc dla trzylatków ».
W rubryce « szczególne osiągnięcia » wymieniono w czterech punktach: « Kłamie jak z nut; Autorka nieprzygotowanej reformy edukacji, przeciwko której od roku protestują rodzice i nauczyciele; Stała się twarzą chaosu w szkole; Ograniczyła szanse edukacyjne polskich uczniów, likwidując najlepiej wyposażone szkoły w Polsce i skracając kształcenie ogólne ». Pod świadectwem znalazł się podpis: nauczyciele i wychowawcy.
Podobne « świadectwa szkolne » związkowcy z ZNP przygotowali w ubiegłym roku dla Anny Zalewskiej, a dwa lata temu dla ówczesnej minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Obie minister nie otrzymały promocji do następnej klasy, Zalewska na dziesięć zajęć obowiązkowych w wszystkich otrzymała ocenę niedostateczną, a Kluzik-Rostkowska na dwanaście zajęć obowiązkowych z dziesięciu miała ocenę niedostateczną. Także w tym przypadku wystawionym ocenom towarzyszy uzasadnienie, np. ocenę negatywną z zajęcia « prawo » uzasadniono tym, że minister « zignorowała prawa rodziców, które określa Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców. Zapomniała o tym, że rodzice mają prawo decydować o kształceniu oraz wychowaniu zgodnego z ich wizją
W tym roku « świadectwo » przypominające druk szkolny dla minister edukacji przygotowała także koalicja « Nie dla chaosu w szkole ». Jak można na nim przeczytać « Decyzją rodziców i nauczycieli nie spełnia wymogów do dalszego zajmowania stanowiska ». W rubryce « zachowanie » wpisano: naganne. Wymieniono też osiem « obowiązkowych zajęć »: struktura szkolna, przedsiębiorczość, organizacja pracy szkół, bezpieczeństwo, planowanie, prawo, tworzenie podstaw programowych, odpowiedzialność oraz etykę. Ze wszystkich minister otrzymała ocenę niedostateczną.
W rubryce « szczególne osiągnięcia » wymieniono w pięciu punktach: « Skróciła kształcenie ogólne o rok. Przyczyniła się do wprowadzenia niepokoju wśród młodzieży, która będzie musiała decydować rok wcześniej niż koledzy, o swojej dalszej edukacji; Przysporzyła rodzicom wielu trosk, ale równocześnie zjednoczyła ponad 910 tysięcy obywateli w walce o dobro edukacji; Nie dotrzymała obietnic wyborczych partii PiS odnośnie wsłuchiwania się w głos obywateli, pytania ich o zdanie w WAŻNYCH kwestiach; Pogłębiła deficyt miejsc w przedszkolach; Utrudniła uzdolnionym dzieciom realizację pasji w szkołach artystycznych oraz sportowych ».
Koalicję « Nie dla chaosu w szkole » tworzą: organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele; m.in. Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Deklarują oni, że « leży im na sercu dobro dzieci i młodzieży ». Jak zaznaczają, polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian.

Continue reading...