Home Polish — mix "GW": Rząd reparacji od Niemiec nie popiera. MSZ: Zbyt daleko idące wnioski

"GW": Rząd reparacji od Niemiec nie popiera. MSZ: Zbyt daleko idące wnioski

294
0
SHARE

Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec w 1953 r. oświadczyło MSZ w odpowiedzi na pytanie posła PiS Adama Ołdakowskiego. Co więcej, resort informuje, że « stanowisko polskiego rządu nie uległo zmianie od 2004 r. ».
Jak informuje  » Gazeta Wyborcza « , w lipcu poseł PiS Paweł Ołdakowski wystąpił do MSZ z pytaniem, czy i jakie działania zostaną przedsięwzięte w sprawie uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. W opinii Ołdakowskiego rząd PRL nie miał « legitymacji społecznej » by zrzekać się roszczeń wobec naszego zachodniego sąsiada. Co ważne, pytanie to zostało zadane jeszcze przed podjęciem na dobre przez PiS tematu reparacji wojennych.
W odpowiedzi wiceminister Marek Magierowski przypomina, że zgodnie z deklarację poczdamską z 1945 r. reparacje dla Polski mają być wypłacane wraz z reparacjami dla ZSRR. Z całości uzyskanej kwoty rząd naszego wschodniego sąsiada miał nam przekazywać 15 proc. Jednak sprawy przybrały inny obrót, kiedy w 1953 r. rząd ZSRR zrzekł się zadośćuczynienia finansowego od NRD. Podobną deklarację dzień później wystosował rząd w Warszawie, ale zrzekł się w niej roszczeń wobec całych Niemiec.
W swoim piśmie Magierowski przypomniał również, że już w 2004 r. Sejm podjął uchwałę, która miała zobowiązać polski rząd do starania się o odszkodowania wojenne. Jednak ówczesny rząd Marka Belki nie zastosował się do niej, powołując się na prawomocność polskiego oświadczenia z 1953 r. Jak podkreślił wiceminister « stanowisko polskiego rządu nie uległo zmianie od 2004 r. ».
Pomimo takiego stanowiska prezentowanego przez MSZ, co innego mówił jego szef Witold Waszczykowski, który podczas wystąpienia w TVP oznajmił, że decyzję podjętą przez rząd PRL można podważyć, bo « nie do końca wiadomo, czego się zrzeczono ».
Ołdakowski liczy jednak, że pomimo odpowiedzi, która wyklucza staranie się o odszkodowanie od strony niemieckiej, rząd RP jeszcze zmieni nastawienie i usłucha « głosu społeczeństwa ».
Do publikacji « Gazety Wyborczej » odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych w
czwartkowym stanowisku. Jak czytamy w nim, resort w swej odpowiedzi na
interpelację poselską przywołuje m.in. stanowisko rządu z 2004 roku,
stwierdzając, że nie uległo ono zmianie, ponieważ « od tamtego czasu nie
były podejmowane formalno-prawne decyzje w tym zakresie ».
Resort zaznaczył, że w tej samej odpowiedzi poseł Ołdakowski został
poinformowany, iż obecnie z uwagi na oświadczenie z 1953 roku oraz jego
potwierdzenie przez rząd w 2004 roku « możliwość skutecznego wystąpienia z
roszczeniami reparacyjnymi wymaga dalszych analiz ». « Obecnie MSZ,
wspólnie z innymi instytucjami państwowymi, kompleksowo bada
przedmiotową problematykę » – zaznaczył resort.

Continue reading...