Home Polish — mix Mazurek: Wniosek PO o komisję śledczą ws. Puszczy Białowieskiej jest śmieszny

Mazurek: Wniosek PO o komisję śledczą ws. Puszczy Białowieskiej jest śmieszny

253
0
SHARE

Skoro PO chce, by sprawę Puszczy Białowieskiej zbadały zarówno Najwyższa Izba Kontroli jak i prokuratura, to powinni dać tym instytucjom szansę; w tym kontekście ich wniosek o komisję śledczą jest śmieszny – powiedziała we wtorek PAP rzecznik PiS Beata Mazurek.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.
Z kolei politycy PO poinformowali we wtorek, że chcą powołania sejmowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w szczególności « masową » wycinkę starodrzewia. PO już w czerwcu złożyła wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie legalności i zgodności z prawem działań ministra środowiska Jana Szyszko, a w sierpniu złożyła również wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o zbadanie działań Szyszki m.in. ws. przestrzegania wcześniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.
Rzecznik PiS stwierdziła, że komisję śledczą można powołać wtedy, kiedy zawodzą organy instytucji państwa.
« Skoro Platforma chce, by sprawę Puszczy Białowieskiej zbadały zarówno NIK jak i prokuratura, to powinni tym instytucjom dać szansę » – powiedziała Mazurek.
« W tym kontekście ten ich wniosek jest śmieszny » – dodała rzecznik PiS.
Mazurek podkreśliła, że z całą pewnością będą przestrzegane ostateczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej. « Poczekajmy na rozstrzygnięcia Trybunału w tej kwestii » – powiedziała.
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z takim wnioskiem wyszła KE.
« Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego » – podkreślono w komunikacie Trybunału.
Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej, może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.

Continue reading...