Home Polish — mix 70 proc. firm uważa, że maksymalny termin zapłaty za fakturę to 30...

70 proc. firm uważa, że maksymalny termin zapłaty za fakturę to 30 dni

255
0
SHARE

Rozwój biznesu w Polsce wciąż jest hamowany przez zatory płatnicze. Większość firm ma problemy z terminowymi płatnościami i widzi potrzebę wsparcia państwa w tym zakresie.
Z najnowszych badań KRD wynika, że większość krajowych przedsiębiorców « ma problemy z otrzymywaniem zapłaty w terminie ». 85 proc. firm deklaruje, że « ich kontrahenci spóźniają się z oddaniem pieniędzy za sprzedane usługi lub towary bądź nie płacą w ogóle ».
Według prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej « rozwój biznesu w Polsce mógłby być zdecydowanie szybszy, gdyby tak mocno nie ograniczały go zatory płatnicze ». – Ostatnie badanie « Portfel należności polskich przedsiębiorstw » zostało rozszerzone o dodatkowe pytania z Ministerstwa Rozwoju, które szuka sposobów na ograniczenie tego zjawiska. Odpowiedzi pokazują, że przedsiębiorcy wyraźnie liczą na wsparcie państwa – wskazał Łącki.
Na pytanie « Jaki powinien obowiązywać maksymalny ustawowy termin na zapłatę faktury », największa grupa ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziała – 30 dni. Taką odpowiedź zaznaczyło niemal 39 proc. badanych. Co piąty uważa, że ten okres powinien wynosić 14 dni, a 8,6 proc., że nie przekraczać 7 dni. Tym samym prawie 7 na 10 przedsiębiorców uważa, że maksymalny ustawowy termin na zapłatę faktury nie powinien być dłuższy niż miesiąc.
45- i 60-dniowego dopuszczalnego okresu na dokonanie płatności oczekiwałoby natomiast odpowiednio 5,7 oraz 6,8 proc. przedsiębiorstw. « Co ciekawe, jedynie 15 procent ankietowanych uważa, że przepisy nie powinny regulować maksymalnego terminu płatności faktury. To wyraźnie pokazuje, że większość firm chciałaby, aby w tym zakresie jeszcze bardziej wsparło je państwo » – wskazano w badaniu.
Jak przypomniał Łącki, obecnie obowiązująca ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która weszła w życie w kwietniu 2013 roku i z założenia miała przeciwdziałać opóźnieniom w regulowaniu należności przez kontrahentów, wprowadzała zasadę, że terminy płatności nie powinny przekraczać 60 dni. – Inne rozwiązania mające wesprzeć przedsiębiorców to możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji, doliczenia mu ustawowych odsetek za zwłokę, czy naliczenia 40 euro rekompensaty za opóźnienia w zapłacie – wyjaśnił.

Continue reading...