Home Polish — mix Decyzje o budowie nowych kopalń potrzebne od zaraz

Decyzje o budowie nowych kopalń potrzebne od zaraz

317
0
SHARE

W niektórych śląskich kopalniach złoża już się wyczerpują. Jeżeli nie chcemy w kolejnych latach posiłkować się znacznie większym niż obecnie importem węgla, czeka nas budowa nowych kopalń. To jednak skomplikowany a przy tym długotrwały proc
O wybudowaniu kopalń na Lubelszczyźnie myśli australijska Balamara Resources Limited. Jej przedstawiciele mówią, że chodzi im o budowę trzech kopalń, a zatem liczba mnoga jest tu jak najbardziej na miejscu. Balamara zapewnia, że jej projekt dotyczący pola Sawin w Lubelskim Zagłębiu Węglowym ma zapewnione źródła finansowania.
Teren, gdzie Balamara chce zbudować kopalnię, leży kilkanaście kilometrów od kopalni Bogdanka. A zatem, jak wskazują w firmie, nikt nikomu w drogę wchodził nie będzie.
– Program wierceń osiągnął już końcowy etap – mówi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny spółki Coal Holding z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited. – Zdołaliśmy się uporać z siedmioma wierceniami.
Do wykonania pozostały Balamarze jeszcze dwa w gminie Hańsk. To na jej terenie Balamara chce bowiem wybudować pierwszy z trzech planowanych zakładów górniczych.
Równolegle Balamara prowadzi również zaawansowane rozmowy z instytucjami zewnętrznymi, jak PKP, natomiast w sześciu gminach ruszyły procedury związane ze zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego. Mają one na celu wpisanie do studium granic złoża i formalne dopuszczenie działalności górniczej.
Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk, nieraz wskazywał, że całym sercem jest za budową kopalni i kibicuje realizacji tego przedsięwzięcia. Liczy, że dzięki kopalni zarządzana przez niego gmina oraz gminy ościenne przestaną się wreszcie wyludniać.
Zakład górniczy w gminie Hańsk miałby dać zatrudnienie ok. 1,5 tys. osób. Wiadomo, że na jedno miejsce pracy bezpośrednio w kopalni przypadają cztery w jej otoczeniu. Dzięki kopalni mógłby też się rozruszać sektor usług. To bowiem przemysł jest tu wiodący. Rozwój przemysłu pociąga za sobą rozwój sektora usług, nie na odwrót.

Continue reading...