Home Polish — mix Nie tylko Polska. Kolejny kraj ma problem z praworządnością

Nie tylko Polska. Kolejny kraj ma problem z praworządnością

392
0
SHARE

Parlament Europejski opublikował raport dotyczący problemów z praworządnością na Malcie. Dokument powstał po ubiegłorocznej misji delegacji europarlamentarzystów. Ich zadaniem było sprawdzenie stanu rządów
Członkowie PE spotkali się pod koniec 2017 roku z przedstawicielami maltańskich władz, policji, prokuratury, a także firm, organizacji pozarządowych oraz z dziennikarzami.
Dokument ujrzał światło dzienne w piątek i krytycznie opisuje stan praworządności na Malcie. Wśród zarzutów wymieniana jest potrzeba wzmocnienia « niezależności i przejrzystości działania » państwowych instytucji. Autorzy raportu podkreślają również, że nie ma w kraju « jasnego podziału władzy ». Spowodowane jest to brakiem « niezależności sądownictwa i organów egzekucji prawa ».
ZOBACZ WIDEO: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska
Jak to zmienić? Parlament Europejski zaleca m.in reformę urzędu Prokuratora Generalnego, który pełni funkcję « doradcy prawnego rządu, a także prokuratora ». Według nich, to stanowisko powinno być « niezależne ». Dodatkowo, wymieniana jest również potrzeba zbudowania « przejrzystego systemu selekcji i mianowania » sędziów oraz kandydatów na kluczowe stanowiska w kraju.
Tajemnicza śmierć
Zagrożenie korupcją to kolejny poważny zarzut PE kierowany w stronę Malty. Według europejskiej instytucji, jest zbyt « mało dochodzeń i postępowań karnych w związku z zarzutami dotyczącymi prania pieniędzy i korupcji », w kontekście m.in. afery wokół Panama Papers.
« Szczególne zaniepokojenie budzi fakt, że żadne dochodzenie policyjne nie rozpoczęło się w związku z podejrzeniem o korupcję i pranie pieniędzy przez ministra gabinetu i szefa sztabu premiera, który, będąc urzędnikiem, może kontynuować działalność przestępczą » – czytamy w dokumencie.
Nie bez znaczenia jest również sprawa morderstwa maltańskiej dziennikarki. Parlament Europejski zaobserwował atmosferę « strachu, dramatycznie nasiloną zabójstwem Daphne Caruany Galizii ».
Przypomnijmy: Galizia została zabita 16 października przy pomocy bomby podłożonej pod jej samochód. W tym czasie pracowała nad wieloma sprawami dotyczącymi korupcji pośród maltańskich elit, m.in Panama Papers. Trzech mężczyzn zostało oskarżonych w sprawie morderstwa kobiety.
Co z polską praworządnością?
20 grudnia Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu swojej procedury wobec Polski i wysłaniu do państw członkowskich wniosków o uznanie Polski za kraj, w którym istnieje « wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności ». To pierwszy krok do objęcia sankcjami.
Parlament Europejski rozpoczął własną procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7. traktatu UE, ale prawdopodobnie się z niej wycofa. Decyzja ma zostać podjęta na początku przyszłego tygodnia.

Continue reading...