Home Polish — mix MSZ Rosji: Doktryna nuklearna USA bardzo rozczarowująca

MSZ Rosji: Doktryna nuklearna USA bardzo rozczarowująca

312
0
SHARE

MSZ Rosji: Doktryna nuklearna USA bardzo rozczarowująca – Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu – oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono « głębokie rozczarowanie »
Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu – oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono « głębokie rozczarowanie » amerykańskim dokumentem.
Zdjęcie
Zdj. ilustracyjne / STANISLAW KOWALCZUK / East News
W oficjalnym komunikacie resort spraw zagranicznych ocenił, że « konfrontacyjny ładunek i nastawienie antyrosyjskie » nowej doktryny « rzucają się w oczy » już przy pobieżnym zapoznaniu się z dokumentem. Zarzucono Stanom Zjednoczonym « uniwersalne » podejście do kwestii użycia broni jądrowej. « Deklarowana jest możliwość użycia jej w razie +nadzwyczajnych okoliczności+, których autorzy doktryny nie ograniczają bynajmniej do scenariuszy wojennych » – uznało MSZ Rosji i oskarżyło stronę amerykańską, że takie podejście pozwoli jej « uważać praktycznie każde użycie siły wojskowej za powód do uderzenia jądrowego ».
« Z ubolewaniem konstatujemy, że USA uzasadniają swój kurs na rozwijanie na dużą skalę zbrojeń jądrowych powoływaniem się na prowadzoną przez Rosję modernizację sił jądrowych » – oświadczył MSZ w Moskwie. W jego ocenie doktryna wojskowa Rosji « wyraźnie ogranicza możliwość użycia sił jądrowych » do dwóch « zasadniczo obronnych » scenariuszy: « tylko w odpowiedzi na agresję przeciwko Rosji i/lub naszych sojuszników z użyciem broni jądrowej i innych typów broni masowego rażenia » oraz w przypadku ataku z wykorzystaniem broni konwencjonalnej, « lecz jedynie wtedy, gdy zagrożone byłoby istnienie naszego państwa ».
« Deklarowana przez USA (…) gotowość od sięgnięcia po broń jądrową po to, aby przeszkodzić Rosji w użyciu jej broni jądrowej, oznacza próbę podania w wątpliwość naszego prawa do samoobrony przy odpieraniu agresji w sytuacjach krytycznych dla istnienia państwa » – oświadczyło MSZ.
Resort wymienia w oświadczeniu projekty nowych pocisków i głowic, o których – jak podaje – jest mowa w amerykańskiej strategii, i ocenia, że rośnie « pokusa ich użycia ». Zarzuca amerykańskim wojskowym i specjalistom przekonanie, że są oni w stanie tworzyć wiarygodne modele rozwoju konfliktów. « Dla nas oczywiste jest coś przeciwnego: znacząco obniżone +warunki progowe+ mogą doprowadzić do wybuchu wojny rakietowo-jądrowej nawet w trakcie konfliktów o małej intensywności » – oznajmiło rosyjskie ministerstwo.
Podkreśliło, że będzie uwzględniać podejście zaprezentowane przez USA i « podejmować niezbędne kroki w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa ».
MSZ zapewniło, że Moskwa wywiązuje się z układu INF z 1987 roku o likwidacji pocisków średniego i małego zasięgu i z traktatu o otwartych przestworzach z 1992 roku. Ocenia jako « oszczercze » zarzuty, że Rosja nie wywiązuje się z Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 roku i Memorandum Budapeszteńskiego; oceny o złamaniu memorandum przez Rosję dotyczą dokonanej przez nią aneksji ukraińskiego Krymu.
Resort dyplomacji oświadczył także, że « do stworzenia odpowiednich warunków dla podążania drogą rozbrojenia jądrowego przyczyniłoby się rozwiązanie kluczowych problemów w kontekście zapewnienia stabilności strategicznej ». Jako jeden z takich problemów wymienia rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w piątek raport podsumowujący przegląd polityki w zakresie broni nuklearnej. Dokument ten głosi m.in., że Rosję trzeba przekonać, iż poniosłaby « koszty nie do przyjęcia », gdyby zagroziła choćby ograniczonym atakiem nuklearnym w Europie. W raporcie wskazano też m.in., że Korea Północna stanowi « poważne zagrożenie » dla USA i ich sojuszników. Zapewniono, że jakikolwiek północnokoreański atak nuklearny na USA bądź ich sojuszników będzie oznaczał « koniec tamtego reżimu ».

Continue reading...