Home Polish — mix W Watykanie już wiedzą o zmianach w Sądzie Najwyższym. "Rząd będzie powoływał...

W Watykanie już wiedzą o zmianach w Sądzie Najwyższym. "Rząd będzie powoływał członków SN"

337
0
SHARE

Dziennik ‘L’osservatore Romano’ wychodzący w Watykanie odnotował w niedzielnym wydaniu zmiany w polskim sądownictwie. Gazeta zauważyła, że reformy rządu PiS wzbudzają wątpliwości unijnych urzędników.
Sejm znowelizował w piątek przepisy dotyczące prokuratury, sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za opowiedziało się 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PO, Nowoczesnej i PSL -u, którzy wyjęli swoje karty do głosowania. Klub Kukiz ’15 zagłosował przeciwko zmianom.
O nowelizacji napisał w niedzielnym wydaniu watykański dziennik « L’osservatore Romano ». Dziennikarze podają, że przepisy « pozwolą rządowi wyznaczać członków i I prezesa Sądu Najwyższego « .
Skąd ten wniosek? Najprawdopodobniej dziennikarze mieli na myśli następujące fakty: według rządu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przeszła na początku lipca w stan spoczynku. Aby wybrać nowego prezesa, w Sądzie Najwyższym musiałoby zasiadać co najmniej 110 sędziów, a jest sporo wakatów. Dlatego nowa ustawa obniżyła wymaganą liczbę do 80, co ułatwi i przyspieszy ten proces. Dodatkowo, sędziów SN powołuje prezydent, ale z grona rekomendowanych przez 25-osobową Krajową Radę Sądownictwa. A w tej zasiada już 15 członków wybranych m.in. głosami PiS .
Jak czytamy w « L’osservatore Romano », Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje, że nowe prawo to « krok naprzód, aby usprawnić wymiar sprawiedliwości i usunąć ostatnich sędziów z czasów komunistycznych ». Dziennik zaznacza, że według opozycji przepisy osłabiają niezależność sądownictwa i nazywane są przez nich « śmiertelnym ciosem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości ».
Watykański dziennik zauważa także, że wobec Polski toczy się unijne postępowanie związane z naruszeniem praworządności.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu Sejm znowelizował w piątek przepisy dotyczące. Za opowiedziało się 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PO, Nowoczesnej i -u, którzy wyjęli swoje karty do głosowania. Klub ’15 zagłosował przeciwko zmianom. O nowelizacji napisał w niedzielnym wydaniu watykański dziennik « L’osservatore Romano ». Dziennikarze podają, że przepisy « pozwolą rządowi wyznaczać członków i I prezesa « . Skąd ten wniosek? Najprawdopodobniej dziennikarze mieli na myśli następujące fakty: według rządu I prezes SN przeszła na początku lipca w stan spoczynku. Aby wybrać nowego prezesa, w Sądzie Najwyższym musiałoby zasiadać co najmniej 110 sędziów, a jest sporo wakatów. Dlatego nowa ustawa obniżyła wymaganą liczbę do, co ułatwi i przyspieszy ten proces. Dodatkowo, sędziów SN powołuje prezydent, ale z grona rekomendowanych przez 25-osobową Krajową Radę Sądownictwa.. Jak czytamy w « L’osservatore Romano », Prawo i utrzymuje, że nowe prawo to « krok naprzód, aby usprawnić wymiar sprawiedliwości i usunąć ostatnich sędziów z czasów komunistycznych ». Dziennik zaznacza, że według opozycji przepisy osłabiają niezależność sądownictwa i nazywane są przez nich « śmiertelnym ciosem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości ». Watykański dziennik zauważa także, że wobec Polski toczy się unijne postępowanie związane z naruszeniem praworządności.

Continue reading...