Home Polish — mix Burza o unijne pieniądze. Nie ma decyzji o zamrożeniu, ale są pytania...

Burza o unijne pieniądze. Nie ma decyzji o zamrożeniu, ale są pytania do rządu

118
0
SHARE

Komisja Europejska na razie nie podjęła żadnej decyzji, która przesądzałaby o zablokowaniu środków z funduszu spójności dla Polski. Chodzi o ponad 75 miliardów euro na inwestycje, które wciąż możemy otrzymać
Komisja Europejska na razie nie podjęła żadnej decyzji, która przesądzałaby o zablokowaniu środków z funduszu spójności dla Polski. Chodzi o ponad 75 miliardów euro na inwestycje, które wciąż możemy otrzymać do 2027 roku. O « wstrzymanych funduszach » z powodu sporu o praworządność poinformowały « Financial Times » i « Rzeczpospolita ». Kłopoty z wypłatami mogą jednak w przyszłości wystąpić, choć teraz największym problemem jest potężne napięcie na linii Warszawa-Bruksela.
W Wirtualnej Polsce tłumaczymy, o co chodzi w skomplikowanym sporze o to, czy unijne pieniądze dla Polski zostały zamrożone.
Burza w tej sprawie została wywołana publikacjami brytyjskiego dziennika « Financial Times », który poinformował, że « instytucje Unii Europejskiej są gotowe, by zamrozić środki na pomoc regionalną dla Polski w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości ». Krok dalej poszła « Rzeczpospolita », informując, że « polskie regiony nie będą miały pieniędzy na inwestycje z powodu polityki rządu Zjednoczonej Prawicy. Komisja Europejska zapowiedziała, że nie zrefunduje wydatków ».
Źródła Wirtualnej Polski w Komisji Europejskiej potwierdzają, że w korespondencji z polskim rządem w ostatnich miesiącach Bruksela wyrażała zaniepokojenie m.in. dotyczące niezależności sądownictwa. Zwracała uwagę, że to jeden z wymogów, od którego uzależnione jest finansowanie inwestycji w ramach dużego budżetu, z którego Polska powinna dostać ponad 75 mld euro do 2027 roku. Na jakiej podstawie i czego konkretnie oczekuje Bruksela? O tym piszemy w dalszej części tekstu. Obecnie nie zapadły jednak żadne decyzje, które pozwalają stwierdzić, że pieniądze z unijnego budżetu dla Polski zostały wstrzymane ze względu na spór o praworządność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzecznik Komisji Europejskiej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wyjaśnił, że obecnie przeszkodą w finansowaniu inwestycji jest to, że polski rząd w korespondencji z Brukselą sam przyznał, że nie wypełnia wszystkich niezbędnych wymogów. – Polska dała znać w swojej własnej samoocenie tych programów operacyjnych, że w tej chwili nie wykonuje warunków wynikających z Karty praw podstawowych UE, a więc na podstawie postanowień prawnych, wspólnych regulacji, Komisja nie może zwrócić płatności tak długo, jak warunki te nie będą spełnione – zaznaczył Stefan De Keersmaecker.

Continue reading...