Home Polish — mix Wybory w Bułgarii. W nadziei na stabilność – DW – 02.04.2023

Wybory w Bułgarii. W nadziei na stabilność – DW – 02.04.2023

137
0
SHARE

Bułgaria znów wybiera parlament. Większość chce przede wszystkim jednego: powrotu politycznej stabilności.
Dziś (02.04.2023) w Bułgarii ponownie odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne, już po raz piąty w ciągu zaledwie dwóch lat. Żaden inny kraj w Unii Europejskiej nie jest tak niestabilnie politycznie. W żadnych wyborach minionych dwóch lat nie udało się wyłonić trwałej większości rządzącej. Obywatelki i obywatele Bułgarii wydają się już mocno zmęczeni wyborami, podczas gdy ich kraj nadal jest nękany przez korupcję i rosnąca inflację.
Według sondaży także tym razem żadna partia nie zdobędzie samodzielnej większości. Czy mimo to możliwe jest stworzenie stabilnej koalicji rządzącej? I jak wynik wyborów wpłynie na zaangażowanie Bułgarii w UE i NATO w czasie wojny w Ukrainie? To najważniejsze pytania, jakie stawiają sobie obserwatorzy.
– Przyjazny Rosji wichrzyciel albo niezawodny partner w niezwykle trudnych czasach – w ten sposób przedwyborcze analizy podsumowuje monachijska politolog Johanna Deimel, która od wielu lat zajmuje się Bułgarią. – Euroatlantyckie nastawienie Bułgarii jest ogromnie ważne nie tylko dla przyszłości tego kraju, ale także dla całej Europy. Bowiem siła UE i NATO tkwi w ich jedności – podkreśla ekspertka.Korupcja, przekręty, kontrola sądownictwa
Za proeuropejskie i nastawione na współpracę euroatlantycką uchodzą w Bułgarii dwie obecnie najmocniejsze siły polityczne: sojusz wyborczy PP-DB i partia GERB długoletniego premiera Bojko Borisowa, który rządził niemal nieprzerwanie od 2009 do 2021 roku.
PP, czyli „Kontynuujemy Zmiany”, to liberalna partia, której przewodniczący Kirił Petkow był przez kilka miesięcy 2022 roku premierem; również wówczas w ścisłym partnerstwie z DB (Demokratyczna Bułgarią), która przede wszystkim opowiada się za walką z korupcją i za reformą sądownictwa. Rząd ten upadł jednak po wotum nieufności, uchwalonym przy decydującym poparciu GERB Borisowa.
GERB, czyli Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii, jest nominalnie konserwatywną, proeuropejską partią, należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Jednak od lat krytycy zarzucają jej głęboką korupcję, okradanie, ataki na praworządność i kontrolowanie sądownictwa.

Continue reading...