Home Polish — mix Scenariusz RPP

Scenariusz RPP

125
0
SHARE

Jednym z czynników, który zwiększa szansę na to, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl obniżek jest trwający proces umocnienia złotego – ocenia prof.
Jednym z czynników, który zwiększa szansę na to, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl obniżek jest trwający proces umocnienia złotego – ocenia prof. UEP dr hab. Eryk Łon.
Członek Rady Polityki Pieniężnej kadencji 2016-2022 opublikował 17 lipca na portalu wGospodarce.pl tekst pt. „Scenariusz dokonania przez RPP « pierwszej obniżki” we wrześniu tego roku jest całkiem realny”. Publikujemy go poniżej:
Jednym z najciekawszych wydarzeń na polskim rynku finansowym, jakie miało miejsce w pierwszej połowie lipca tego roku był spadek rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, który można wiązać między innymi z pojawieniem się nadziei na to, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie fazę obniżek stóp procentowych. Wspominam o cyklu obniżek a nie tylko o jednej obniżce, gdyż doświadczenie historyczne pokazuje, że kiedy polski bank centralny rozpoczynał łagodzić politykę stóp procentowych to po pierwszej obniżce przychodziły potem kolejne.
Z punktu widzenia analizy technicznej warto zwrócić uwagę na to, że pojawiła się szansa na wybicie z podwójnego szczytu na wykresie 10-letnich polskich obligacji skarbowych. Pierwszy potencjalny szczyt na tym wykresie ukształtował się na poziomie 8,054 proc. w dniu 20 czerwca 2022 roku. Z kolei drugi potencjalny szczyt ukształtował się na poziomie 8,707 w dniu 21 października 2022 roku. Do wybicia z formacji podwójnego szczytu doszłoby jednak dopiero wówczas, gdyby rentowność 10-letnich krajowych obligacji skarbowych spadła poniżej dołka z 12 sierpnia 2022 roku, który ukształtował się na poziomie 5,337 proc.. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych ukształtowała się w dniu 14 lipca obecnego roku na poziomie 5,524 proc. Piszę o tym wszystkim dlatego, że formacja podwójnego szczytu jest formacją zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy.
Czynniki, które mogą doprowadzić do pierwszej obniżki
Pojawiły się głosy wskazujące na to, że możliwe jest dokonanie « pierwszej obniżki” już we wrześniu tego roku. Uważam, że scenariusz ten jest realny. Do tego jednak, aby on się zrealizował potrzebne jest wedle mego przekonania zaistnienie pewnych czynników. Mam w tym momencie na myśli kontynuację procesu dezinflacji. Proces ten trwa. Ma on swoje źródło w pewnym stopniu w uwarunkowaniach globalnych. Wynikają one miedzy innymi z tego, że Indeks cen żywności obliczany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa spadł w czerwcu po raz kolejny z rzędu. Dezinflacja w naszym kraju jest przede wszystkim skutkiem współpracy banku centralnego z rządem w walce z inflacją. Bank centralny przeprowadził bezprecedensowy cykl 11 podwyżek stóp procentowych a rząd zastosował tarcze antyinflacyjne.
Jednym z czynników, który zwiększa szansę na to, że RPP rozpocznie cykl obniżek jest trwający proces umocnienia złotego. Po pierwsze umocnienie kursu rodzimej waluty ma charakter antyinflacyjny. Po drugie warto ponadto wskazać na jeszcze jeden aspekt tego zagadnienia. Gdyby umocnienie złotego było dalej kontynuowane a zwłaszcza, gdyby proces ten przebiegał z wysoką dynamiką w pewnym momencie mogłoby pojawić się ryzyko pogorszenia się rentowności eksportu.
Co więcej już teraz pojawiają się pewne opinie płynące z sektora meblarskiego oraz sektora artykułów gospodarstwa domowego wskazując na ryzyko związane z nadmiernym umocnieniem kursu rodzimej waluty.

Continue reading...