Домой Polish — mix Huragan Maria uderzył w wyspę Dominikę. Jest "ekstremalnie niebezpieczny"

Huragan Maria uderzył w wyspę Dominikę. Jest "ekstremalnie niebezpieczny"

115
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Huragan Maria uderzył w wyspę Dominikę. Jest «ekstremalnie niebezpieczny» — Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę — podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu
Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę — podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.
Zdjęcie
Burza tropikalna Maria przekształciła się w huragan 4 kategorii / NOAA / PAP/EPA
Premier Wspólnoty Dominiki, państwa leżącego na wyspie Dominika w grupie wysp Nawietrznych, Roosevelt Skerrit, poinformował w wtorek nad ranem za pośrednictwem mediów społecznościach, że dach jego domu został zerwany, a on sam jest «na łasce huraganu». Później dodał też, że jego dom został zalany, ale jemu samemu nic się nie stało.
Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte — podaje BBC.
Na sąsiedniej wyspie Martynice, która stanowi departament zamorski Francji, ogłoszono alarm najwyższego stopnia, na Gwadelupie, która również należy do Francji, ogłoszono ewakuację.
W poniedziałek wieczorem huragan Maria stał się «ekstremalnie niebezpiecznym» huraganem czwartej kategorii kierującym się obecnie ku Wyspom Nawietrznym, oddzielającym Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Huragan, przemieszczający się w przybliżeniu po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma, ma dotrzeć do wysp tego archipelagu w nocy z poniedziałku na wtorek.
Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przewiduje, że huragan Maria najpierw uderzy w Wyspy Nawietrzne, Antiguę i Barbudę i ostrzega, że opady spowodowane przez huragan «mogą spowodować groźne dla życia powodzie i lawiny błotne».
10 września bieżącego roku huragan Irma (osiągający poziom 4 i 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona), który według NHC był jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80. latach, spowodował śmierć 82 osób w całym regionie (w tym, co najmniej 42 osób w ośmiu kontynentalnych USA) dotkniętym działaniem żywiołu

Continue reading...