Домой Polish — mix Nowoczesna chce dymisji ministra środowiska

Nowoczesna chce dymisji ministra środowiska

138
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Nowoczesna chce dymisji ministra środowiska Jana Szyszko w związku z «nielegalną wycinką» drzew w Puszczy Białowieskiej. Należy zakończyć tę destrukcyjną misję ministra Szyszko — oświadczył we wtorek poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski.
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.
Truskolaski stwierdził na konferencji prasowej, że Polacy nie powinni być obciążeni takimi karami. «Pan minister Jan Szyszko powinien z własnej kieszeni zapłacić te kary — jeżeli one będą — lub powinni się na nie zrzucić posłowie PiS-u i Rada Ministrów» — powiedział poseł Nowoczesnej .
Oświadczył, że Nowoczesna chce dymisji ministra środowiska w związku z «nielegalną wycinką» drzew w Puszczy Białowieskiej. «Należy zakończyć tę destrukcyjną misję ministra Szyszko» — powiedział Truskolaski. «Panie prezesie (PiS, Jarosławie) Kaczyński, apelujemy do pana, aby w trakcie rekonstrukcji odwołał pan pana ministra Szyszko ze stanowiska» — dodał poseł Nowoczesnej. Jak stwierdził, koszty pozostania Szyszki na stanowisku w rządzie, to 100 tys. euro dziennie.
Wcześniej, na konferencji prasowej szef Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że minister środowiska powinien «posypać głowę popiołem i wstrzymać wycinkę puszczy».
«Uważam, że kwoty są tak poważne, że to nie jest już tylko kwestia widzimisię ministra Szyszki i ojca Rydzyka, to jest problem całego rządu — nie tylko kwestie wizerunku, ale to są nasze pieniądze i ktoś musi za to odpowiadać» — mówił lider Nowoczesnej.
We wtorek Platforma Obywatelska zapowiedziała, że złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w szczególności «masową» wycinkę starodrzewia.
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z takim wnioskiem wyszła KE.
«Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego» — podkreślono w komunikacie Trybunału.
Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Continue reading...