Домой Polish — mix Polska Grupa Zbrojeniowa w natarciu. Będzie więcej pieniędzy na europejskie projekty dla...

Polska Grupa Zbrojeniowa w natarciu. Będzie więcej pieniędzy na europejskie projekty dla polskiej zbrojeniówki?

318
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Podczas rozmów członka zarządu PGZ Michała Kuczmierowskiego z delegacją Europejskiej Agencji Obrony (EDA) rozmawiano o postępach w projektach prowadzonych przy wsparciu EDA oraz perspektywie dalszego rozwoju inicjatyw paneuropejskich w zakr
Polska Grupa Zbrojeniowa dąży do zwiększenia liczby swoich przedstawicieli w pracach struktur europejskich, w tym Europejskiej Agencji Obrony. Szerszy udział w inicjowaniu współpracy przemysłowej, czyli tworzenie wspólnych konsorcjów do aplikowania o fundusze w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego, jest dla PGZ szansą na pozyskanie nowych kompetencji, technologii oraz środków na badania i rozwój.
Co w tym może być szczególnego? Współpraca z EDA pozwoli na pozyskanie dla polskich zakładów zbrojeniowych dużych funduszy w ramach międzynarodowych projektów. Taką możliwość stworzyło nam porozumienie podpisane w maju 2017 r. pomiędzy Europejską Agencją Obrony (EDA) powstałą w 2004 r. oraz Komisją Europejską. Inicjatywa ma pomóc państwom UE (oprócz Danii) w zwiększaniu potencjału zasobów wojskowych. Najwyższy czas poważnie się tym zająć.
Porozumienie otwierające drogę do finansowania projektów obronnych z funduszy Unii Europejskiej jest również szansą dla rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Daje bowiem zielone światło dla rozpoczęcia realizacji pierwszego w historii, zakrojonego na szeroką skalę planu finansowania zdolności obronnych z funduszy UE.
A nie są to małe pieniądze. Na programy EDA realizowane w latach 2017-2019 przewidziano kwotę 90 mln euro. Od 2021 roku tylko na finansowanie prac badawczych przewidziano 500 mln euro rocznie. Kolejne środki będą dostępne po osiągnięciu konkretnych zdolności, włącznie z wdrażaniem opracowanego sprzętu do sił zbrojnych.
Nowa inicjatywa współpracy obronnej w ramach UE w zakresie obronności, czyli Stałej współpracy strukturalnej (PESCO) oraz Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) przewiduje uruchomienie wielonarodowych programów zbrojeniowych oraz badawczych dofinansowanych z budżetu Unii. Nie ma wątpliwości, że jest o co walczyć. Tylko na działania realizowane po zakończeniu fazy badań, czyli opracowywanie prototypów, testowanie i certyfikację rozwiązań przeznaczone zostanie blisko 9 mld euro.

Continue reading...