Домой Polish — mix "Trzeba skończyć z nienawistnym językiem, z pogardą!" Co dalej z apelem o....

"Trzeba skończyć z nienawistnym językiem, z pogardą!" Co dalej z apelem o. Wiśniewskiego?

271
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

«Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać» — mówił podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza o. Ludwik Wiśniewski. Nie był to pierwszy taki apel dominikanina.  — Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z
O. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, długoletni duszpasterz akademicki, a w PRL działacz opozycji antykomunistyczne, jest też laureatem Medalu Świętego Jerzego i honorowym obywatelem Gdańska. W 2006 r. odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza mówił w sposób, wobec którego nie można pozostać obojętnym.
«Z Gdańska wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić. Zawsze bronić» — przekonywał. A słowa te zamieszcza teraz » Tygodnik Powszechny», którego dominikanin jest stałym autorem.
«Niemal 40 lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że należy porzucić stary świat – świat egoizmu, darwinowskiej walki klas. Że należy tworzyć świat nowy – świat solidarności, w którym jeden człowiek bierze na siebie brzemię drugiego człowieka. I w którym porzuca się już etos walki ze złem, a buduje się świat, w którym zło zwycięża się dobrem » — mówił.
I dodał: «Gdańsk słusznie się nazywa – i wielokrotnie Paweł to powtarzał – miastem wolności i solidarności. Dzisiaj przeżywamy tu, w Gdańsku, nowy dziejowy, historyczny moment.

Continue reading...