Домой Polish — mix Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na żywo

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na żywo

228
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na żywo — fakty.interia.pl — Dziś w całej Polsce obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja. Mija dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do
Dziś w całej Polsce obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja. Mija dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Z okazji dzisiejszego święta prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe oraz wygłosił przemówienie na Pl. Zamkowym w Warszawie. Wicepremier Jarosław Gowin z kolei przedstawi propozycje zmian w konstytucji, a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystąpi na Uniwersytecie Warszawskim. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!
Zdjęcie
Prezydent Andrzej Duda na Placu Zamkowym w Warszawie/Rafal Gaglewski/REPORTER /Reporter5 min temu
Zawodnicy na trasie XXIX Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie:
Prezydent w swym przemówieniu proponował pewne zmiany w konstytucji. A czy według Polaków należy dokonać jakichkolwiek zmian w Ustawie Rządowej? Wyniki sondażu SW Research dla serwisu rp.pl znajdziecie TUTAJ.
Mszą św. w kościele farnym z udziałem władz wojewódzkich rozpoczęły się w Rzeszowie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na Podkarpaciu 228. rocznicę jej uchwalenia świętowano także m.in. w Krośnie, Przemyślu i Stalowej Woli.
W Rzeszowie po mszy, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, uczestnicy uroczystości wraz z kompanią honorową 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztami sztandarowymi, przeszli na rynek.
«Chciałbym, żeby ludzie mieli poczucie, że wymiar sprawiedliwości w Polsce niesie rzeczywiście sprawiedliwość, żeby mieli do niego zaufanie» — dodał Andrzej Duda. «Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem zdołamy zbudować silną, bezpieczną, szczęśliwą Polskę» — zakończył.
«Co jesteśmy w stanie zrobić dla Europy? (…) Unia potrzebuje zmian, pozytywnych zmian, by nikt nie mówił Europie ‘nie'» — zaznaczył prezydent. «Moim zdaniem Unii potrzebne jest więcej demokracji. Potrzebny jest silniejszy Parlament Europejski i silniejsza Rada Europejska» — wymienił.
«Twórcy Konstytucji 3 Maja marzyli o państwie sprawiedliwości. (…) My dzisiaj też tak nowocześnie powinniśmy myśleć» — dodał prezydent.
«Musimy przede wszystkim dbać, aby to, co jest zapisane w konstytucji było realizowane i aby było to odczuwane przez zwykłego obywatela» — podkreślał prezydent.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, głównym zadaniem Polski jest teraz «budowanie silnego państwa».
«Dzisiaj naszym wielkim zadaniem jest przede wszystkim budowanie tutaj u nas silnego państwa. Mamy konstytucję, trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu — osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? — osobiście uważam, że tak» — powiedział prezydent.
«Przystąpienie do NATO i UE to był pokaz mądrości politycznej. Obecność tam nam się zwyczajnie należała przez pryzmat naszej historii, naszych zasług» — dodał.
«To dzięki Polakom padł później mur berliński i żelazna kurtyna, to kolejna nasza zasługa dla Europy» — zaznaczył prezydent.
Konstytucję 3 Maja prezydent Duda uznał za «przełomowe wydarzenie, punkt zwrotny».
Jako ważne wydarzenie dla narodu wymienia prezydent chrzest Polski, koronację Bolesława Chrobrego i Unię Polsko-Litewską. «Od Unii Litewskiej do Unii Europejskiej» — zaznaczył.
«W historii każdego narodu są takie momenty które stanowią punkty fundamentalne, o których można powiedzieć, że ukształtowały dany naród, jego tożsamość, jego kulturę, sposób patrzenia na świat (…). Są jednak też i takie narody dla których te właśnie punkty stanowiły nie tylko ich osobiste, własne momenty historyczne, ale są też takie, których wydarzenia wpłynęły na bieg historii świata, kształtowanie się ustrojów.

Continue reading...