Домой Polish — mix Sejm. Lex Czarnek 2.0 przegłosowane. Opozycja: "PiS klaszcze, bo złamał prawa uczniów"

Sejm. Lex Czarnek 2.0 przegłosowane. Opozycja: "PiS klaszcze, bo złamał prawa uczniów"

148
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Sejm przyjął Lex Czarnek 2.0. Posłowie odrzucili sprzeciw Senatu, który ocenił, że nowe przepisy godzą w prawo rodziców o wychowaniu dzieci zgodnie ze swoimi zasadami. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
W głosowaniu nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe uczestniczyło 444 posłów. Za odrzuceniem sprzeciwu Senatu opowiedziało się 224 posłów, przeciw było 218, a od głosu wstrzymały się 2 osoby.
REKLAMA

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lex Czarnek powinno ponownie trafić do kosza? Dziemianowicz-Bąk: Ile można się dawać upokarzać?

Wcześniej nowelizację prawa oświatowego odrzucił Senat. O nowych przepisach negatywnie wypowiedziały się senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nauki, Edukacji i Sportu.
Żeby Lex Czarnek 2.0 trafiła do prezydenta, Sejm musiał odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów. I tak też się stało.  Ustawa Lex Czarnek 2.0 zatwierdzona przez Sejm
«Lex Czarnek 2 przyjęte. PiS klaszcze, bo złamał prawa uczniów i rodziców do nowoczesnej edukacji» — skomentowała na Twitterze posłanka Lewicy Wanda Nowicka. 

«LexCzarnek dopchany pisowskim kolanem. Panie prezydencie, twardziel czy miękiszon?» — pyta z kolei Tomasz Trela, poseł Lewicy, wywołując do odpowiedzi Andrzeja Duda, który zdecyduje o przyszłości przyjętej ustawy.

«Oklaski PiSu po odrzuceniu weta Senatu ws. Lex Czarnek. Oklaskują zadeptywanie szkoły. Pytanie na najbliższe dni: czy PAD ma honor i podtrzyma swoje weto sprzed pół roku?» — to z kolei wpis posła PO Michała Krawczyka.
Ustawa Lex Czarnek 2.0 zatwierdzona przez Sejm
Lex Czarnek 2.0, projekt poselski złożony przez grupę parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, zakłada, że aby na terenie szkoły prowadziły działalność stowarzyszenia i inne organizacje, które nie są partiami politycznymi, konieczne będzie przejście złożonej procedury. Zdaniem resortu nauki i edukacji w ogromnej większości przypadków nie będzie żadnych problemów.

Zgodnie z nowelizacją, aby organizacja weszła do szkoły i prowadziła zajęcia dla uczniów rada szkoły lub placówki albo rada rodziców musi wyrazić opinię na temat organizacji. Zanim tak się stanie rady takie powinny przeprowadzić konsultacje wśród rodziców, po uprzednim poinformowaniu ich o działalności organizacji, celach i treściach planowanego projektu oraz zapoznaniu ze scenariuszami zajęć, jakie organizacja zamierza prowadzić i materiałami do nich przekazanymi przez organizację dyrektorowi szkoły.

Continue reading...