Домой Polish — mix Czy nad Wisłą w Warszawie wolno pić alkohol? SN: Wykładnia pojęcia "ulicy"...

Czy nad Wisłą w Warszawie wolno pić alkohol? SN: Wykładnia pojęcia "ulicy" powinna być korzystniejsza dla sprawcy

397
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

NewsHubSN zajmował się pytaniem prawnym o definicję «ulicy», gdzie — w myśl prawa — nie wolno pić alkoholu. Pytanie to zadał w październiku zeszłego roku stołeczny sąd okręgowy rozpatrujący odwołanie Marka Tatały, aktywisty miejskiego ruchu «Legalnie nad Wisłą» obwinionego o picie piwa na nadwiślańskim bulwarze.
W czwartek SN odmówił podjęcia uchwały w tej sprawie, gdyż — jak wskazał — rolą SN nie jest zastępowanie sądów powszechnych w rozstrzyganiu spraw. Jednocześnie jednak w uzasadnieniu decyzji SN — jak zaznaczył sędzia Andrzej Siuchniński — przedstawił «kilka uwag mogących być pomocnymi dla sądów rozstrzygających tego rodzaju sprawy».
«W sytuacji, gdy dane unormowanie ogranicza wolności i prawa obywatelskie dopuszczalne jest przyjęcie wykładni zawężającej» — mówił sędzia Siuchniński. Dodał, że «obywatelom wolno to, czego prawo im wyraźnie nie zabrania, a organom władzy wolno tylko to, na co prawo im wyraźnie zezwala».
Po wyjściu z sali SN Tatała powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony. «Wnioskowałem przed sądami o uniewinnienie i to stanowisko będę podtrzymywał. Myślę, że to co dziś usłyszeliśmy działa na moją korzyść» — ocenił.
Zgodnie z ustawią o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia. Spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach stanowi wykroczenie.
W sprawie chodzi o wykładnię użytego w ustawie pojęcia «ulicy». SO spytał SN, czy pod pojęciem ulicy, na której nie wolno pić alkoholu, należy rozumieć definicję z rozporządzenia MAiC z 2012 r., czy też definicję z ustawy o drogach publicznych. Pierwszy akt prawny określa ją jako «wydzielony pas terenu z urzędową nazwą, przeznaczony do ruchu pieszego lub pojazdów», więc może nią być także bulwar. Drugi z tych aktów głosi jednak, że ulicą jest wyłącznie «droga na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy».

Similarity rank: 0
Sentiment rank: -1.4