Home Polish Polish — mix Będzie jeszcze jeden przetarg na śmigłowce dla armii. Tym razem trasnsportowe

Będzie jeszcze jeden przetarg na śmigłowce dla armii. Tym razem trasnsportowe

193
0
SHARE

W najbliższy poniedziałek ogłoszony ma zostać przetarg na zakup 16 śmigłowców dla wojsk specjalnych, ale Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje już kolejne postępowanie, tym razem na zakup śmigłowców stricte transportowych – ogłosił wiceszef MON Bartosz Kownacki w audycji “Śniadanie w Radiu Zet”. – Sprawdź…
Będą następne postępowania na śmigłowce stricte transportowe, to będzie oddzielne postępowanie – wyjaśnił Bartosz Kownacki.
Wiceminister sprecyzował, że w przetargu, który zostanie ogłoszony w najbliższy poniedziałek chodzi o 16 śmigłowców dla wojsk specjalnych czy śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych .
Kownacki przypomniał, że poprzedni przetarg na zakup śmigłowców Caracal nie doszedł do skutku.
Gdyby tamten przetarg był dobrze ułożony i gdyby tamten przetarg był konkurencyjny, gdybyśmy negocjowali nie tylko z firmą Airbus, ale również z innymi dostawcami, to być może to postępowanie nie zakończyłoby się tak, jak się zakończyło. Każdy kto prowadził jakiś interes w życiu wie, że jak ma jednego dostawcę to negocjacje z nim będą bardzo, bardzo trudne i takimi się okazały – powiedział wiceszef MON.
Wiceminister wyjaśnił, ze teraz resort obrony przyjął przy ogłaszaniu przetargów na śmigłowce zupełnie inną filozofię polegająca na tym, że oddzielnie ogłoszony będzie przetarg na śmigłowce specjalistyczne, a oddzielnie na śmigłowce transportowe.
Kownacki powiedział, że obecnie w Europie działają trzy firmy dysponujące śmigłowcami, które chce kupić polska armia. Są to należące do włoskiego koncernu Leonardo PZL Świdnik , do amerykańskiego Lockheed Martin PZL Mielec oraz Airbus Helicopters.
Galeria Przejdź do galerii »
Caracal czy Black Hawk? Który śmigłowiec lepszy? OPINIE EKSPERTÓW
Po fiasku rozmów ws. śmigłowców Caracal szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział dostarczenie śmigłowców Black Hawk Wojskom Specjalnym.

Similarity rank: 6.3
Sentiment rank: 2.4