Start Polish — mix Katastrofa smoleńska. Sąd wydał wniosek o areszt dla kontrolera lotu

Katastrofa smoleńska. Sąd wydał wniosek o areszt dla kontrolera lotu

67
0
TEILEN

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów zadecydował o tymczasowym aresztowaniu Wiktora R. – kontrolera lotu smoleńskiego lotniska. Jednocześnie sąd nie poparł wniosku prokuratury o aresztowanie drugiego kontrolera – Nikołaja K. Oba postanowienia są nieprawomocne, a stronom przysługuje środek odwoławczy.
W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził bezterminowe odroczenie aresztu dla trzech kontrolerów lotów pełniących w kwietniu 2010 roku służbę na lotnisku w Smoleńsku. Chodziło o pułkownika Pawła P., majora Wiktora R. oraz podpułkownika Mikołaja K. REKLAMA

Wypadek z udziałem Gersdorf. Pojawiła się wizualizacja zdarzenia [WIDEO] Katastrofa smoleńska. Zarzuty dla kontrolerów
Zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów sformułowano w 2015 roku. Dwa lata później prokuratura zmieniła zarzuty wobec Pawła P. i Wiktora R. – z nieumyślnego spowodowania katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa na działanie umyślne. W 2017 roku zarzuty usłyszał też ppłk. Nikołaj K., który wydawał polecenia kierownikowi lotów. Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl
Prokuratorzy przyjęli wówczas, że podejrzani, zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania, przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili.
„Na kilka minut przed katastrofą w wieży kontrolnej w Smoleńsku doszło do awarii radiolokacyjnego systemu lądowania. Na monitorach, przed którymi siedzieli kontrolerzy, zanikał punkt oznaczający pozycję samolotu. Kontrolerzy nie znali więc położenia tupolewa, a mimo to nie przerwali podchodzenia do lądowania. Dalej wydawali pilotom komendy zezwalające na zniżanie i warunkowe próbne podejście do lądowania“ – można było przeczytać komunikacie prokuratury z maja ubiegłego roku. Tłumaczono, że do ogłoszenia zarzutów nie doszło z powodu postawy Rosji, która nie reagowała na wnioski o pomoc prawną i doręczenie podejrzanym wezwań do stawienia się w polskiej prokuraturze.
„Ostatecznie pomocy odmówiono, wskazując – bez podania jakiejkolwiek merytorycznej argumentacji – na rzekome zagrożenia interesu Rosji. W tej sytuacji Zespół Śledczy Nr 1 podjął decyzję o wystąpieniu do polskiego sądu o wyrażenie zgody na tymczasowe aresztowanie podejrzanych, co jest warunkiem koniecznym do wystawienia międzynarodowego listu gończego“ – tłumaczyła Prokuratura Krajowa.

Continue reading...