Home Polish — mix Czaputowicz po spotkaniu z Timmermansem: To była dobra rozmowa. Zaprosiłem wiceszefa KE...

Czaputowicz po spotkaniu z Timmermansem: To była dobra rozmowa. Zaprosiłem wiceszefa KE do Warszawy

128
0
SHARE

To była pierwsza nasza rozmowa, ale bardzo dobra. Będziemy kontynuować rozmowy – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu w niedzielę w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Poinformował też, że kierownictwo przedstawicielstwa polskiego przy UE obejmie Andrzej Sadoś.
Czaputowicz spotkał się z Timmermansem po godz. 19. Omówiliśmy kwestie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, powiedziałem jak my to widzimy, że on jest w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów i zaprosiłem Fransa Timmermansna do Warszawy – powiedział wieczorem w TVP Info Czaputowicz.
Timmermans zamieścił po spotkaniu na Twitterze swoje zdjęcie z Czaputowiczem. Cieszę się, że poznałem nowego polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Omówiliśmy kwestię praworządności w Polsce i nie mogę się doczekać kontynuowania tego dialogu w Warszawie i Brukseli – napisał wiceszef KE.
Czaputowicz poinformował, że rozmawiał z wiceszefem KE również o « sprawach uchodźczych ». Panu Timmermansowi zależało na tym, aby Polska angażowała się w kwestie ochrony granicy, co jest też zbieżne z naszą polityką – powiedział. Innymi słowy było to pierwsza nasza rozmowa, ale bardzo dobra rozmowa. Będziemy kontynuować te nasze rozmowy w przyszłości – dodał.
Szef MSZ powiedział, że zaproponował wysłanie przez Polskę ekspertów, « którzy będą pracować z ekspertami Komisji Europejskiej, być może z ekspertami z innych państw ». Podczas tych spotkań przedstawimy nasze stanowisko. Uważamy, że mamy rację, że proces reformy sądownictwa odbywa się w sposób zgodny ze standardami Unii Europejskiej, że wymaga trochę czasu i takiego pewnego dystansu – powiedział minister.
Szukamy tego, co nas łączy i staramy się wspólnie rozwiązać ten problem, wyjaśnić do końca – dodał.
Czaputowicz zaznaczył, że przekazał Timmermansowi, iż wiele postulatów KE zostało uwzględnionych w projektach dotyczących sądownictwa, « zaproponowanych przez pana prezydenta i przyjętych przez Sejm ».
Pytany czy jest zadowolony ze spotkania z Timmermansem odpowiedział: Tak jest, wymieniliśmy telefony komórkowe, wymieniliśmy kontakty. Zaprosiłem pana Timmermansa do Warszawy, to zaproszenie zostało przyjęte. Czekamy na ustalenie terminu – podkreślił.
Czaputowicz poinformował też, że kierownictwo przedstawicielstwa polskiego przy UE obejmie Andrzej Sadoś, który był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Czaputowicz zaznaczył, że chodziło o to, aby powierzyć tę misję « doświadczonemu dyplomacie ».
W październiku pełnienie funkcji szefa stałego przedstawiciela RP przy UE zakończył Jarosław Starzyk. Ówczesny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował wtedy, że przyjął jego rezygnację motywowaną « względami osobistymi ». Według Onetu powodem było odnalezienie dokumentów na temat Starzyka w zbiorze zastrzeżonym IPN. Starzyk – według źródeł portalu – miał pod koniec PRL podjąć współpracę ze służbami wojskowymi, a fakt ten zataić w swoim oświadczeniu lustracyjnym.
Komisja Europejska w grudniu 2017 roku podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.
9 stycznia w Brukseli spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz szef KE Jean-Claude Juncker. Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny – dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu rozmawiał też kilkanaście minut z Junckerem w cztery oczy. Obie strony, zarówno unijna, jak i polska, chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę.
Morawiecki i Juncker umówili się na kolejne spotkanie, by – jak napisali we wspólnym oświadczeniu – kontynuować dyskusję w omawianych sprawach « mającą przynieść postępy do końca lutego ».
KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.
KE domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest « przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane ».

Continue reading...