Домой Polish — mix Trzaskowski: Wypowiedź Gowina to pierwszy krok do wyprowadzenia Polski z UE

Trzaskowski: Wypowiedź Gowina to pierwszy krok do wyprowadzenia Polski z UE

192
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Mówienie o niezastosowaniu się do orzeczenia TSUE jest pierwszym krokiem do wyprowadzenia Polski z UE – ocenił w poniedziałek poseł PO i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Zwrócił uwagę, że «nadrzędność prawa europejskiego została potwierdzona w Traktacie Lizbońskim».
Podczas briefingu prasowego w Sejmie Rafał Trzaskowski oświadczył, że PO «wielokrotnie» mówiła o tym, że «polityka PiS względem Unii Europejskiej doprowadza do marginalizacji Polski w UE, do pozbawiania nas sojuszników».
— I w konsekwencji, jeżeli Polska pod rządami PiS będzie słaba w UE, będzie pozbawiona wpływu na najważniejsze decyzje, w konsekwencji może się to zakończyć wyjściem Polski z Unii Europejskiej – powiedział.
W jego ocenie, «dzisiaj sprawa jest jeszcze bardziej poważna, dlatego że wicepremier rządu PiS, pan Jarosław Gowin powiedział, że rząd Polski rozważa niezastosowanie się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Sądu Najwyższego».
— To jest wypowiedź bez precedensu; ja nie słyszałem tego typu wypowiedzi z ust żadnego europejskiego polityka, że ktoś jest gotowy do wypowiedzenia posłuszeństwa europejskiemu systemowi prawnemu i kwestionowania wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zanim one zostaną wydane – ocenił polityk.
Zwrócił uwagę, że «nadrzędność prawa europejskiego została potwierdzona w Traktacie Lizbońskim, który negocjował Lech Kaczyński». — I dzisiaj polityk PiS mówi, że orzeczenia nie będą respektowane. To jest (…) de facto pierwszy krok na drodze do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – powiedział Trzaskowski.
Zadał też pytanie, «czy rzeczywiście takie jest stanowisko rządu, że zanim w ogóle zostało wydane orzeczenie, to już w tej chwili rząd mówi, że nie będzie się do tego orzeczenia stosował». — Jeżeli tak, to znaczy, że rząd PiS-u wypowiada traktaty i szykuje się do wyjścia z Unii Europejskiej – podkreślił.
Trzaskowski zaznaczył, że występuje na briefingu «nie tylko jako polityk Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej, ale również jako kandydat na urząd prezydenta stołecznego Warszawy». — Bo chciałem przypomnieć, że 40 proc. wszystkich inwestycji w Warszawie jest finansowany z budżetu unijnego – mówił.
— Dzisiejsze zachowanie PiS oznacza, że jeżeli PiS będzie nas wyprowadzał z Unii Europejskiej, to miasta takie jak Warszawa pozostaną bez finansowania z unijnego budżetu i również będą z Warszawy odpływać inwestycje — zaznaczył.
Żaden organ w Polsce nie ma prawa do zawieszania obowiązujących przepisów; trzeba wierzyć, że TSUE zachowa się racjonalnie ws. pytań prejudycjalnych wystosowane przez SN i nie dojdzie do konfrontacji z Polską; byłby to absolutny precedens — ocenił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin został spytany w wywiadzie dla «Do Rzeczy» m.in. o pytania prejudycjalne, które Sąd Najwyższy skierował niedawno do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, zawieszając przy tym stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Na uwagę, że SN do czasu uzyskania orzeczenia TSUE «zawiesił obowiązywanie rządowych ustaw», polityk odpowiedział, że «to coś poważniejszego niż zawieszenie działania prawa».
— Jeżeli Trybunał dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy, to nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorować orzeczenie TSUE jako sprzeczne z traktatem lizbońskim oraz z całym duchem integracji europejskiej — powiedział Gowin.
Dworczyk został spytany w radiowych Sygnałach Dnia czy jest to stanowisko całego rządu. — Na razie jest to wypowiedz pana premiera Gowina, natomiast mam nadzieję, że do takiej konfrontacji nie dojdzie — odparł Dworczyk. Według niego byłaby ona szkodliwa zarówno dla Polski, jaki całej Unii Europejskiej. — To byłby absolutny precedens — oświadczył.
Na początku sierpnia SN wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Pytania zostały zadane na tle rozpoznawanej przez SN sprawy, która «dotyczyła obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych w sytuacji, kiedy Polak ma firmę w Czechach albo na Słowacji». W powiększonym składzie orzekającym znalazł się jeden sędzia, który przekroczył 65. rok życia i co do którego trwa procedura związana z przeniesieniem go w stan spoczynku lub ewentualnym umożliwianiem mu dalszego orzekania.

Continue reading...