Домой Polish — mix Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta

Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta

14
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

​Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta — Grupa 50 sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o namysł nad powołaniem nowego I prezesa sądu. Ich zdaniem pozycja prezesa może być «podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad
Grupa 50 sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o namysł nad powołaniem nowego I prezesa sądu. Ich zdaniem pozycja prezesa może być «podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia, które wybrało kandydatów na tę funkcję».
Zdjęcie
Sędzia Michał Laskowski podczas briefingu prasowego po zakończeniu obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego/ Tomasz Gzell /PAP
Jak podkreślił były rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, niepodjęcie przez Zgromadzenie Ogólne uchwały o przedstawieniu prezydentowi pięciu kandydatów powoduje, że procedura wyboru nie została zakończona, a tym samym «brak jest możliwości powołania I prezesa SN».
Podczas sobotnich (23 maja) obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN sędziowie wyłonili pięciu kandydatów na stanowisko I prezesa sądu. Są nimi sędziowie: Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka.
Do przewodniczącego obradom sędziego Aleksandra Stępkowskiego trafił wniosek, by Zgromadzenie Ogólne podjęło uchwałę o przedstawieniu prezydentowi listy kandydatów. Sędzia uznał jednak, że wniosek nie ma podstawy prawnej.
Jak argumentował, zgodnie z praktyką orzeczniczą w ostatnich latach kandydaci nie byli przedstawiani w osobnej uchwale i nie przewidywały tego obowiązujące wówczas regulaminy SN.

Continue reading...