Ujawnione przez amerykański rząd akta przestępcy seksualnego Jeffreya Epsteina zawierają obszerną korespondencję z polską modelką Marianą Idźkowską. Kontakty przez internet i osobiste miały miejsce w latach 2014-2015. Fakt, że nazwisko Polki nie zostało ukryte, oznacza, że rząd USA nie uznał jej za ofiarę Epsteina. Dokumenty nie wskazują też na jakiekolwiek niewłaściwe działania Idźkowskiej.
W piątek 30 stycznia Departament Sprawiedliwości USA opublikował ostatnią transzę akt dotyczących Jeffreya Epsteina, która obejmuje 99 proc. wszystkich materiałów związanych ze sprawą. Ujawniono ponad trzy miliony stron dokumentów, a także około dwóch tysięcy nagrań i 180 tysięcy zdjęć. W materiałach pojawia się polski wątek — korespondencja z lat 2014-2015 między Epsteinem a modelką Marianą Idźkowską. Polka miała wówczas 28-29 lat. Jak wskazuje korespondent Polskiego Radia w Białym Domu Marek Wałkuski, «fakt, że nazwisko Polki nie zostało ukryte, sugeruje, że rząd USA nie uznał jej za ofiarę Epsteina». «Dokumenty nie wskazują też na jakiekolwiek niewłaściwe działania Idźkowskiej» — podkreśla.
REKLAMA
Polski wątek w aktach Epsteina
Jeffrey Epstein i Mariana Idźkowska wymienili między sobą dziesiątki e-maili. Z dokumentów wynika, że często rozmawiali też poprzez Skype’a. Polska modelka podróżowała do Nowego Jorku na koszt Epsteina i najwyraźniej odwiedzała jego prywatną wyspę na Karaibach. «Właśnie wróciłam na wyspę. Miałam wspaniały dzień» — pisała do Epsteina, dodając, że wraz z dziewczynami miały takie atrakcje jak skoki spadochronowe i nurkowanie. «Szkoda, że cię tu nie było i nie mogłeś brać w tym udziału» — dodała. W jednym z e-maili z lipca 2014 roku Epstein instruował managera swojej posiadłości w Palm Beach Janusza Banasiaka, aby zajął się nią w wypadku spóźnienia na samolot na wyspę St. Thomas i następnego dnia rano przywiózł ją na lotnisko.
Zobacz wideo Republikanie w rozsypce. Putin, Epstein, Mamdani
Ujawnione mejle Jeffreya Epsteina i Mariany Idźkowskiej
Z ujawnionych przez amerykański Departament Sprawiedliwości dokumentów wynika, że relacja Epsteina z polską modelką miała osobisty charakter.